Ukraińcy pokazali, jak korzystać z granatnika. Odpalili amerykański RPG PSRL-1

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące Ukraińskich żołnierzy, którzy walczą w Bachmucie. Widać na nim, jak jeden z nich odpala RPG PSRL-1, amerykański granatnik przeciwpancerny wielorazowego użytku. Robi to w zamkniętym pomieszczeniu, ale znajdująca się za nim wolna przestrzeń sprawia, że jest to bezpieczny manewr. Wyjaśniamy, czym jest RPG PSRL-1 i jakie ma możliwości.

Ukraiński żołnierz z amerykańskim granatnikiem
Ukraiński żołnierz z amerykańskim granatnikiem
Źródło zdjęć: © Twitter
Karolina Modzelewska

Materiał opublikowany m.in. na Twitterze dokładnie pokazuje moment odpalenia RPG PSRL-1. Ukraiński żołnierz ma za sobą sporo wolnej przestrzeni, dlatego manewr został wykonany w bezpieczny sposób. Zwłaszcza że obszar odrzutu dla tej broni wynosi ok. 20 m za jej operatorem. Jeśli znajdowałaby się za nim np. ściana, a nie pusty korytarz, wówczas fala uderzeniowa gorących gazów wylotowych mogłaby odbić się od ściany w kierunku jedynego wyjścia (w tym wypadku okna) i ciężko raniłaby lub zabiła strzelca.

Ukraińcy pokazali, jak korzystać z granatnika

Warto wspomnieć, że nowe, udoskonalane granatniki są w stanie niwelować falę uderzeniową. Zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że strzelec może je odpalić, mając za sobą 1-2 m wolnej przestrzeni. Nie są jednak jeszcze tak powszechne, jak np. radzieckie granatniki RPG-7, czy ich amerykańska, ulepszona wersja RPG PSRL-1, którą można zobaczyć na poniższym nagraniu:

RPG PSRL-1 (znany również pod nazwą RPG-7USA) to granatnik przeciwpancerny wielorazowego użytku, który zadebiutował w 2009 r. Broń została opracowana przez AirTonic USA na zamówienie amerykańskich sił specjalnych i jest "zamerykanizowaną" wersją granatnika RPG-7. Posiada nową konstrukcję i w całości została wyprodukowana w USA. Jej twórcy położyli nacisk m.in. na zwiększenie skuteczności granatnika i jego bezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem

Jak donosi serwis Army Technology, każdy aspekt, od materiału i produkcji po system celowniczy RPG-7, został oceniony i przeprojektowany, aby stworzyć RPG PSRL-1 pasujący do współczesnych realiów pola walki. PSRL-1 kal. 40 mm jest kompatybilny ze wszystkimi pociskami dedykowanymi RPG-7. Jego efektywny, maksymalny zasięg szacuje się na ponad 800 metrów, a maksymalny zasięg bojowy na ok. 1000 m. Amerykańska wersja RPG-7 waży 6,6 kg, a jej całkowita długość to 915 mm.

Granatnik RPG PSRL-1 jest łatwy w obsłudze i może być wykorzystany do ataków np. na pojazdy opancerzone, konwoje, czy jako środek przeciwpiechotny. Serwis Military Factory zwraca uwagę, że pojedyncza wyrzutnia jest przystosowana do 1000 rund, a doświadczony strzelec może wystrzelić od 3 do nawet 4 pocisków na minutę. Dodaje również, że RPG PSRL-1 dzieli się na dwie części, co znacznie ułatwia jego transport.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie