Tym chwalą się Rosjanie. Iskander wykonał symbol "Z"
Rosyjskie media rządowe rozpowszechniają nagranie, na kt órym widać system Iskander podczas odpalania rakiet. Po wystrzeleniu pociski zostawiły na niebie kłęby dymu uformowane w kształt litery "Z" – symbolu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Według kontrolowanego przez Kreml dziennika "Rossijskaja Gazieta", system Iskander-M miał atakować pozycje ukraińskie z regionu Biełgorodu (miasto znajduje się ok. 40 km od granicy z Ukrainą). Wspomniana broń jest używana przez Rosjan od pierwszych dni inwazji. Wyjaśniamy, jakie są jej możliwości.
Iskandery na wojnie
Nazwa 9K720 Iskander odnosi się do systemu złożonego z wyrzutni, pocisków oraz wozów zabezpieczenia i dowodzenia. Kompleks został opracowany w 1988 r., a w 2006 r wprowadzono go do służby w rosyjskiej armii.
Powstały przynajmniej trzy warianty tej broni: Iskander-M, Iskander-K i eksportowy Iskander-E. Pierwsza z tych wersji – zdaniem Pentagonu – wystrzeliła ok. 100 pocisków w pierwszych godzinach inwazji na Ukrainę.
Rakiety systemu Iskander-M mogą razić cele na pułapach do 50 km. Oficjalnie ich zasięg wynosi 415 km, a nieoficjalnie – 500 km. Pociski Iskander osiągają prędkość hipersoniczną, wynosząca pomiędzy Mach 6 i 7 (od ok. 7350 km/h do ok. 8600 km/h).
Rakiety mogą przenosić głowice odłamkową, termobaryczną i termojądrową. Według nieoficjalnych doniesień pociski można wyposażyć w ładunek nuklearny o mocy od 5 do 50 kiloton. Dla przykładu, amerykańska bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała ładunek ok. 15 kiloton.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski