Tyle nowy iPhone przyniesie amerykańskiej gospodarce

Tyle nowy iPhone przyniesie amerykańskiej gospodarce

Tyle nowy iPhone przyniesie amerykańskiej gospodarce
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
12.09.2012 15:00

Przed konferencją, na której najbardziej wartościowa amerykańska spółka giełdowa zaprezentuje nową wersję swojego smartfona, już obliczono, ile iPhone 5 (tudzież po prostu „nowy iPhone") wniesie do amerykańskiego PKB.

Ekonomista JP Morgan Michael Feroli uważa, że premiera nowego smartfona Apple spowoduje szał zakupów, który będzie stanowił pokaźny zastrzyk gotówki dla gospodarki USA. Wydatki na iPhone’a 5. akcesoria oraz aplikacje mogą sprawić, że amerykański PKB wzrośnie w czwartym kwartale bieżącego roku o 0,33 procenta w ujęciu rocznym. Tyle dla gospodarki warte jest 3,2 miliarda dolarów przychodów Apple i firm zajmujących się sprzedażą dodatków i programów na iPhone’a.

Szacunek zakłada, że do końca roku w USA sprzedanych zostanie 8 milionów sztuk najnowszych iPhone’ów. Co prawda aparaty produkowane są w Chinach, ale zasilająca rodzimą gospodarkę marża sprzedawcy wynosi 20. dolarów od każdego egzemplarza.

Między pierwszym a drugim kwartałem 201. roku wzrost PKB Stanów Zjednoczonych wyniósł 1,7 procenta w ujęciu rocznym, więc dodatkowe 0,33 procenta stanowiłyby pokaźny wzrost.

Feroli ostrzega, że to tylko szacunkowe wyliczenie. Zwraca też uwagę na fakt, że należy też wziąć pod uwagę fakt, że gdyby nie premiera iPhone’a 5. zyskaliby producenci innych marek smartfonów. Nie sposób jednak wyliczyć, ile gospodarka straci, ponieważ klienci nie kupią nie-iPhone’ów. W końcu większość osób wymieniających smartfon z Jabłuszkiem na nowy wcale nie robi tego dlatego, że ich poprzedni iPhone się zepsuł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)