ycipk-q8anb2

Twój mózg wie, że nie żyjesz. Szokujące wyniki badań

Okazuje się, że mózg nie przestaje pracować wraz z zatrzymaniem pracy serca, co oznacza, że człowiek może być świadomy, kiedy ogłasza się jego zgon. Do tych przerażających wniosków doszli naukowcy śledzący, co dzieje się z naszym ciałem po śmierci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy dokonali przerażającego odkrycia
Naukowcy dokonali przerażającego odkrycia (East News, Fot: GARO/PHANIE)
ycipk-q8anb2

Co dzieje się z naszą świadomością po stwierdzeniu śmierci przez lekarzy? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź dr Sam Parnia, dyrektor ds. intensywnej terapii i resuscytacji uniwersytetu NYU Langone School of Medicine w Nowym Jorku, który jest jednym ze specjalistów badających, co dzieje się z naszym ciałem po śmierci. Jego najnowsze badania skupiają się wokół analizy tego, co dzieje się z ludzkim ciałem, kiedy dochodzi do zatrzymania akcji serca.

Dr Parnia przeprowadził szereg wywiadów z osobami które doświadczyły śmierci klinicznej i zgodnie z wynikami jego obserwacji, ludzie zachowują świadomość w pierwszej fazie zgonu. W większości przypadków osoby, które doświadczyły tego rodzaju śmierci, są w stanie dokładnie opisać, co działo się wokół nich, nawet jeśli nie wykazywali żadnych funkcji życiowych.

ycipk-q8anb2

Niemal wszystkie osoby, z którymi rozmawiał dr Parnia potrafiły dokładnie opisać otoczenie, w którym się znajdowały oraz przytoczyć rozmowy, które był prowadzone w ich pobliżu, kiedy trafiali do szpitala w stanie śmierci klinicznej.

- Śmierci wiąże się z momentem, w którym ustaje praca serca. Technicznie rzecz biorąc, tak się uzyskuje godzinę zgonu - wyjaśnia dr Parnia. Dodaje, że można mówić o zgonie, bo krew nie może być pompowana do mózgu. Badacz zauważa, że "myśląca część mózgu", czyli kora mózgowa również pracuje znacznie wolniej, co doprowadza ostatecznie do śmierci komórek mózgowych.

Zobacz też: 46-latek z tasiemcami w mózgu. Lekarze ostrzegają

ycipk-q8anb2

Jednak naukowiec zauważa, że cały ten proces może trwać nawet do kilku godzin, co oznacza, że człowiek może pozostawać świadomy nawet długo po tym, jak lekarze stwierdzili śmierć. Z tego względu naukowcy starają się opracować dokładniejsze metody monitorowania mózgu w trakcie resuscytacji, co pozwoli m.in. zapobiegać urazom mózgu, do których może dojść podczas ratowania życia.

- Staramy się zrozumieć dokładne doznania, które towarzyszą ludziom w momencie śmierci, ponieważ mamy świadomość, że są to doświadczenia uniwersalne i każdy z nas prędzej czy później przez to przejdzie – mówi Parnia.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-q8anb2

ycipk-q8anb2
ycipk-q8anb2