Turcja testuje drona Bayraktar TB3. Długotrwały lot zakończony powodzeniem

Turcja testuje drona Bayraktar TB3. Długotrwały lot zakończony powodzeniem

Baykartar TB3 pomyślnie przeszedł testy długotrwałego lotu
Baykartar TB3 pomyślnie przeszedł testy długotrwałego lotu
Źródło zdjęć: © Baykar Technology
Paweł Maziarz
23.12.2023 09:20, aktualizacja: 23.12.2023 12:42

Turecka firma Baykar prowadzi testy drona Bayraktar TB3, czyli następcy sławnego modelu Bayraktar TB2. Maszyna jest coraz bliższa wprowadzenia do masowej produkcji. Ostatnio przeszła testy długotrwałego lotu, pozostając w powietrzu przez 32 godziny.

Drony Bayraktar TB2 zdobyły sławę podczas wojny w Ukrainie, gdzie przyczyniły się do ogromnych zniszczeń rosyjskiego sprzętu. Kilka takich maszyn trafiło też do wyposażenia Wojska Polskiego.

Wiemy, że turecka firma już pracuje nad następcą sławnego modelu Bayraktar TB2. Dron Bayraktar TB3 został zapowiedziany na początku 2023 roku, ale jego pierwszy lot odbył się dopiero w październiku 2023 roku. Niedawno producent potwierdził kolejne udane testy maszyny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

32 godziny w powietrzu

Jak wynika z oświadczenia producenta, dron Bayraktar TB3 przeszedł kolejne próby. To już 13. lot bezzałogowego statku powietrznego – testy przeprowadzono w Centrum Szkolenia i Testów Lotniczych Akıncı w Çorlu w prowincji Tekirdağ.

Tym razem TB3 został sprawdzony w tzw. długoterminowym locie - urządzenie pozostawało w powietrzu na średniej wysokości 20 tys. stóp przez 32 godziny. Dron w trakcie testów pokonał dystans około 5,7 tys. kilometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bayraktar TB3 jeszcze lepszy od Bayraktar TB2

Bayraktar TB3 jest podobny do Bayraktara TB2, ale ma dużo większe wymiary, a do tego jest prawie dwa razy cięższy od swojego poprzednika. Masa startowa bezzałogowca wynosi 1450 kg. Konstruktorzy przewidzieli 6 punktów zawieszenia broni, co w połączeniu z dużym udźwigiem (ten szacowany jest na 280 kg) pozwoli mu na wykorzystanie szerokiej gamy nowoczesnej broni o wysokiej precyzji.

Nowy model jest napędzany silnikiem D-170 opracowanym przez turecką firmę TUSAŞ Engine Industries (TEI). Według specyfikacji, TB3 rozwija prędkość maksymalną na poziomie 300 km/h i może pozostawać w powietrzu przez ponad 50 godzin.

Przystosowany do nowych zadań

Bayraktar TB3 będzie pierwszym na świecie uzbrojonym statkiem powietrznym, który jest zdolny do startu i lądowania na statkach o krótkich pasach startowych. Przykładem jest tutaj uniwersalny okręt desantowy–lotniskowiec TCG Anadolu, który został oddany do użytku na początku 2023 roku.

Po zakończeniu testów, na pokładzie okrętu można będzie rozmieścić od 30 do 40 dronów. TCG Anadolu ma oferować także centrum dowodzenia TB3, które umożliwi jednoczesne wykorzystanie w operacjach co najmniej 10 dronów.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)