Trwa ładowanie...
dvjaqhe

Trzęsienie ziemi na Marsie. NASA ujawnia nagranie. Brzmi niesamowicie

Sonda inSight zarejestrowała na Marsie coś, co najprawdopodobniej jest trzęsieniem ziemi. Wstrząsy nie okazały się duże, ale dla naukowców to ważne nagranie. A dla laików - naprawdę ciekawe dźwięki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ramach misji NASA inSight zarejestrowano trzęsienie
W ramach misji NASA inSight zarejestrowano trzęsienie (NASA)
dvjaqhe

Opublikowane na profilu NASA inSight nagranie pozwala wsłuchać się najpierw w marsjański wiatr, a potem w coś, co nazwano marsjańskim trzęsieniem ziemi. I najprawdopodobniej nim jest:

Powyższy materiał jest pierwszym zarejestrowanym przez człowieka dowodem na to, że na Marsie także może dochodzić do trzęsień ziemi. Zarazem to też pierwsze nagranie przedstawiające wstrząs sejsmologiczny na planecie innej niż Ziemia.

dvjaqhe

Według naukowców odkrycie może oznaczać powstanie zupełnie nowej nauki: marsjańskiej sejsmologii. Sonda inSight, oprócz niewielkiego wstrząsu z 6 kwietnia, zarejestrowała też inne ruchy w marcu i kwietniu. Były one jednak zbyt małe, by móc z całą pewnością uznać je za trzęsienia ziemi.

Rzecz jasna analiza i zbieranie danych będzie jeszcze trwało. Jedno jest pewne - sonda inSight dostarcza nam dużo nowych informacji na temat Marsa. Sonda InSight bezpiecznie wylądowała na powierzchni w listopadzie 2018 roku. W grudniu NASA przedstawiła pierwsze nagranie dźwięków z czerwonej planety.

Zobacz też: Lunares - kosmiczna baza w Polsce

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dvjaqhe

dvjaqhe
dvjaqhe