Transmisja ze startu dwóch rakiet. Space X i Arianespace wysyłają w kosmos satelity

Transmisja ze startu dwóch rakiet. Space X i Arianespace wysyłają w kosmos satelity

Transmisja ze startu dwóch rakiet. Space X i Arianespace wysyłają w kosmos satelity
Źródło zdjęć: © PAP
Grzegorz Burtan
25.07.2018 12:14, aktualizacja: 25.07.2018 12:59

To będzie gratka dla wielbicieli słania rzeczy w kosmos. Zamiast jednego, odbywają się dwa starty niezależnych od siebie misji i to w odstępie niecałego kwadransa. Obie transmisje oczywiście będzie można oglądać w sieci.

Pierwszą misją tego dnia jest start rakiety Falcon 9 od nikogo innego, jak od SpaceX Elona Muska. Wyniesie ona na orbitę 10 satelitów Iridium prosto z bazy powietrznej Vandenberg w Kalifornii, a później spróbuje wylądować na lądowisku o nazwie "Po prostu przeczytaj instrukcje".

Natomiast drugim startem będzie misja międzynarodowej firmy Arianespace, która rozpocznie się w Centrum Kosmicznym Gujany, znajdującym się w Kourou na Gujanie Francuskiej. Wyniesie ona na orbitę cztery satelity GPS Galileo. Spółka astronautyczna ma wysłać w kosmos rakietę Ariane 5 ES, która nie wróci już z orbity Według serwisu ArsTechnica, rakieta została wyprodukowana w 1996 roku, a jej misja ma zakończyć się w 2022. Arianespace ma jednak plany, by rywalizować z firmą Elona Muska. Obecnie produkuje model Ariane 6, który ma konkurować z Falconami od SpaceX.

Transmisja startu rakiety Falcon 9 odbędzie się około godziny 13.39, natomiast wideo na żywo z wylotu Ariane 5 zacznie się o 13.10 polskiego czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)