Top 5 płyt indukcyjnych do 3 tysięcy złotych
To najbardziej oszczędne spośród płyt ceramicznych i najbardziej skomplikowane technicznie. Zawdzięczają to sposobowi wytwarzania ciepła przez indukcję elektromagnetyczną między elementem grzejnym a dnem garnka wykonanym z ferromagnetycznego materiału. Mówiąc prościej - ciepło powstaje tylko tam, gdzie pętlę indukcyjną "domyka" ustawione na płycie naczynie. To sprawia, że płyty indukcyjne mogą efektywniej wykorzystywać energię, można też nimi precyzyjnie sterować.
To najbardziej oszczędne spośród płyt ceramicznych i najbardziej skomplikowane technicznie. Zawdzięczają to sposobowi wytwarzania ciepła przez indukcję elektromagnetyczną między elementem grzejnym a dnem garnka wykonanym z ferromagnetycznego materiału. Mówiąc prościej - ciepło powstaje tylko tam, gdzie pętlę indukcyjną „domyka” ustawione na płycie naczynie. To sprawia, że płyty indukcyjne mogą efektywniej wykorzystywać energię, można też nimi precyzyjnie sterować. Nasze porównanie dotyczy właśnie takich płyt, w których wykorzystane są możliwości precyzyjnego „dawkowania” ciepła i zastosowania rozmaitych czujników i zabezpieczeń. To oznacza że nie należą one do urządzeń najtańszych (bo najprostszą płytę indukcyjną można kupić już za kilkaset złotych), w których wiele takich opcji nie jest dostępnych. Wybrane przez nas płyty nie mają jednak funkcji, która stosowana jest w droższych modelach - elastycznego wykorzystania pól grzewczych czy pełnej automatyki gotowania. To przyzwoita średnia półka.
5. ARDO PI58FI
To płyta, w której znajdziemy wszystkie podstawowe funkcje, które urządzenie indukcyjne powinno posiadać. Jest więc wskaźnik ciepła resztkowego (wskazuje stan, gdy płyta nie pobiera już prądu, ale wciąż generuje ciepło), czyli podstawowe narzędzie do oszczędnego gotowania na płytach indukcyjnych. W wyposażeniu mamy także opcję Booster, która wzmacnia moc pola grzejnego do maksimum przez krótki czas, konieczny np. do zagotowania wody, potem pobór energii maleje. To druga z koniecznych funkcji energooszczędnych. Płyta ma także niezłe parametry w kategorii bezpieczeństwa - wyposażona jest w blokadę uniemożliwiającą dzieciom przypadkowe włączenie lub zmianę ustawień, ma bezpiecznik przegrzania i system OverFlow, który zapobiega włączeniu płyty, gdy coś się na nią wylało lub wykipiało z garnka.
4. BEKO HII 64501 T
Wprowadzone do sprzedaży w ubiegłym roku rządzenie to zostało wyposażone w bardzo podobne funkcje i systemy, co poprzednia płyta. Różnicą jest dodatek w postaci cyfrowego wyświetlacza, na którym możemy jednym rzutem oka skontrolować wszystkie podstawowe parametry pracy płyty. Plusem tego urządzenia jest czujnik, który nie tylko nie pozwala włączyć mokrej płyty, ale też wyłącza ją, gdy gotowana potrawa nam wykipi . Chroni to zarówno samą płytę przed usterką, jak i nas przed pracochłonnym zeskrobywaniem zapieczonych na szkle resztek dania.
3. TEKA GKST 60 I4 Multi Slider
Standardowej szerokości płyta z rozbudowanej serii i4Teki jest, podobnie jak jej siostry, produktem typu facette, czyli o pozbawionych metalowej ramki, szlifowanych szklanych brzegach. W tym modelu, poza wspomnianymi wyżej zabezpieczeniami i czujnikami ciepła resztkowego, mamy też do dyspozycji system Stop +Go, czyli przycisk wyłączający całkowicie wszystkie funkcje płyty, a po ponownym naciśnięciu - przywracający je. To idealne rozwiązanie, gdy często jesteśmy odrywani od gotowania, bo mamy pod opieką małe dzieci albo lubimy długie rozmowy telefoniczne. Dzięki tej opcji nic nam nie wykipi i nie przypali się.
2. AEG HK683320FG
Projektanci z AEG postarali się, by ich nowe dzieło nie było kolejną czarną płytą indukcyjną. W efekcie mamy jedno z ciekawszych designersko urządzeń w tym zestawieniu. Szara płyta z rozbudowanym, kolorowym wyświetlaczem cyfrowym wygląda naprawdę kosmicznie. Na dodatek w tym urządzeniu wyświetlacz pełni rolę nie tylko dekoracji i informatora o działających funkcjach, ale jest interaktywny, czyli pozwala sterować pracą płyty. Wysokie, drugie miejsce w rankingu zapewnia jej również funkcja automatycznego zagotowania, która pozwala oszczędzać zarówno czas, jaki spędzamy przy garnkach, jak również energię. Płyta ma w wyposażeniu także sygnał dźwiękowy końca pracy.
1. BOSCH PIE675N14E
Zwycięzca rankingu swoją pozycję zawdzięcza opcjom, których niżej sklasyfikowane urządzenia nie mają. Płyta Boscha ma wszystkie podstawowe funkcje, a ponadto wyposażona jest w dwustopniowy wskaźnik ciepła resztkowego, który nie tylko informuje nas, że pole grzejne ma temperaturę powyżej 60 stopni, czyli pozwala podtrzymać temperaturę potrawy lub jest już chłodniejsze, ale wciąż może grozić oparzeniem. Wśród dostępnych funkcji mamy także opcję krótkiego czyszczenia, która bez kasowania ustawień pozwala wyłączyć płytę na chwilę, wytrzeć wylany płyn czy rozpryśnięty tłuszcz. Dzięki temu pielęgnacja płyty jest zdecydowanie mniej pracochłonna. To duży plus.