Top 5 - najlepsze okapy kominowe do 1200 złotych

Top 5 - najlepsze okapy kominowe do 1200 złotych

Top 5 - najlepsze okapy kominowe do 1200 złotych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.03.2013 14:46

Dobry okap nie tylko zneutralizuje zapachy wydzielane w trakcie gotowania i smażenia, ale także powstrzyma tłuszcz, wydzielany razem z parą wodną, przed osadzaniem się na ścianach i meblach.

W tej cenie zwykle kupimy urządzenia sterowane mechanicznie. W dobie coraz bardziej inteligentnych sprzętów AGD jest to jednak rozwiązanie nieco archaiczne. Elektronika, w którą producenci wyposażają okapy, pozwala precyzyjnie sterować pracą silnika, automatyzować ją, programować. Dodatkowo tego typu urządzenia wyposażone są w wygodniejsze sposoby sterowania - przyciski reagujące na najmniejszy dotyk, a nawet dotykowe wyświetlacze informujące o wszystkich parametrach pracy okapu. Za takie udogodnienia trzeba zwykle słono zapłacić, my jednak sprawdziliśmy, czy nowoczesne rozwiązania można znaleźć także w sprzętach, które dostępne są za stosunkowo niewielkie pieniądze.

5. AEG-Electrolux DD 6460-M

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Klasyka gatunku i dobre wzornictwo. Przyścienny okap, pracujący jak większość tego typu urządzeń, w trybie wyciągu i pochłaniacza. Ma jednak coś, co wyróżnia go od konkurencji - wraz ze sprzętem otrzymujemy nie tylko filtr metalowy (przydatny, gdy okap podłączymy do kanału wentylacyjnego), lecz również filtr węglowy, umożliwiający korzystanie ze sprzętu w obiegu zamkniętym.

Okap AEG-Electrolux ma czterostopniową regulację prędkości pracy. Przyciskami możemy ustawić trzy "biegi" standardowe oraz tryb intensywny. Podczas pracy z najwyższą mocą wydajność urządzenia wynosi 53. m³/h, przy niższych obrotach silnika maksimum to 470 m³/h. Okap jest jednak dość głośny - generuje hałas na poziomie 66 dB. Urządzenie wyposażone jest w dwie lampy halogenowe o mocy 20 W każda.

4. Amica OKC9513I

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Urządzenie Amiki od poprzednika odróżnia większa wydajność - maksymalnie 62. m³/h i zdecydowanie cichsza praca - 55 dB. Różnice jednak nie kończą się tylko na tych dwóch parametrach. Okap, wyposażony w przyciski Soft-Touch, ma trzy standardowe prędkości. O tym która z nich jest aktualnie włączona, informuje nas wyświetlacz LCD. Urządzenie posiada ponadto funkcję ustawienia opóźnionego wyłączenia (przydaje się, gdy gotujemy kilkudaniowy obiad, w którego skład wchodzą bardzo "wonne" potrawy).

W fabrycznym zestawie mamy dwa filtry metalowe, jeśli chcemy by okap pracował jako pochłaniacz, osobno musimy dokupić filtr węglowy.

3. Hotpoint-Ariston HKB 6 X HA

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Miejsce na rankingowym podium urządzenie Hotpoint-Ariston zawdzięcza dużej wydajności - maksymalnie 78. m³/h (co pozwala na stosowanie także w aneksach kuchennych, połączonych z pokojem dziennym), a także niezłym parametrom pracy silnika - generuje on hałas na poziomie 49 dB, dzięki czemu jest to najcichszy okap w zestawieniu. Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest uzupełniający trzystopniową regulację pracy silnika "Booster". Pozwala on maksymalnie przyspieszyć obroty wentylatora, dzięki czemu szybko da się przefiltrować powietrze z dużą zawartością pary wodnej. Może być także przydatny, gdy coś nam się przypali. Funkcja "Booster" w wersji czasowej wyłącza się samoczynnie po 10 minutach pracy.
Szeroki wybór okapów kominowych na Allegro. Sprawdź oferty!
*2. Mastercook WK-Proteus 60N *

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Okap o ciekawym, nowoczesnym wzornictwie i takich też rozwiązaniach. Urządzenie sterowane jest dotykowo, wyposażone w wyświetlacz LCD wskazujący prędkość, czas wyłączenia i stan nasycenia filtrów. Jest to okap z pochłanianiem szczelinowym, co oznacza, że przed rozpoczęciem pracy trzeba uchylić jego obudowę. Dla łatwiejszej obsługi zamontowane zostały w urządzeniu siłowniki hydrauliczne.

W wyposażeniu okapu Mastercook znajdziemy też minutnik z funkcją wyłączania urządzenia, a także oświetlenie z regulacją intensywności światła. Wydajność usuwania oparów - 62. m³/h, maksymalna głośność - 65 dB.

1. Samsung HDC9A90TX

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Zwycięzca naszego rankingu miejsce na podium zawdzięcza kilku rozwiązaniom. Przede wszystkim ma wysoką wydajność - 86. m³/h. Poza standardowymi trzema prędkościami, znajdziemy w nim także znaną już funkcję "Booster". Jako jedyny z naszej piątki może się pochwalić technologią Air Clean, która polega na automatycznym włączaniu się urządzenia na 10 minut co godzinę. W ten sposób okap może nie tylko usuwać nieprzyjemne zapachy, ale i wspomagać niezbyt efektywną wentylację grawitacyjną. Sprzęt Samsunga wyposażony jest ponadto w wyłącznik czasowy, niebieski wyświetlacz ciekłokrystaliczny i sterowanie dotykowe. W paczce z okapem znajdziemy także filtr węglowy.

Podsumowanie

Obraz
© (fot. WP.PL)

MK/PS/PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)