Kupiłeś sprzęt Mastercook? Możesz tego żałować

W twojej kuchni stoi lodówka, pralka, lub jakiekolwiek inne urządzenie AGD marki Mastercook? Może to oznaczać problemy. Właściciel marki złożył wniosek o upadłość i przestał realizować naprawy i wymiany sprzętu w ramach gwarancji. Na stronie internetowej producenta pojawiło się stosowne oświadczenie.

Kupiłeś sprzęt Mastercook? Możesz tego żałować
Źródło zdjęć: © PAP

W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Fagor Mastercook producent napisał wprost:

_ "W związku z problemami finansowymi naszego właściciela jakim jest hiszpańska firma FAGOR Electrodomesticos oraz w związku z tym, że złożony został formalny wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego naszej firmy informujemy, że od dnia 04 listopada 2013 roku z przyczyn niezależnych nie jesteśmy w stanie realizować napraw i wymian gwarancyjnych sprzętu naszej produkcji". _

Co powinien zrobić w tej sytuacji użytkownik, który miał nieszczęście zakupić w ostatnim czasie wadliwy sprzęt Mastercook?

W lepszej sytuacji są ci, którym usterka przytrafi się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od daty zakupu. Mogą oni domagać się od sklepu wymiany sprzętu na podstawie niezgodności towaru z umową i zgodnie z obowiązującym prawem powinni uzyskać taką pomoc. Po tym czasie klient sam musi udowadniać, że sprzedano mu wadliwy produkt, a taki spór może okazać się niemal niemożliwy do wygrania.

Nasze obawy potwierdził specjalista z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego zwróciliśmy się z prośbą o komentarz:

_ "Przede wszystkim warto pamiętać, że nie zmienia się znacząco sytuacja konsumentów. W dalszym ciągu mają oni prawo reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową. Tego typu reklamacje mogą zgłosić do sprzedawcy, u którego kupili produkt. Mogą również w dalszym ciągu dochodzić swoich uprawnień związanych z gwarancją. Jednak w przypadku upadłości przedsiębiorcy trzeba liczyć się z tym, że wyegzekwowanie roszczeń może być trudne. Należności na rzecz konsumenta spłacane są wówczas dopiero w czwartej kolejności. Dlatego też w przypadku problemów ze sprzętem najlepiej będzie skorzystać z reklamacji". _

Wygląda więc na to, że Fagor postawił swoich klientów w kiepskiej sytuacji, ale nie tylko ich. W fabryce we Wrocławiu wstrzymano produkcję, a prawie 1,5 tys. pracowników wysłano na przymusowe urlopy. Nie wiadomo, czy uda się znaleźć inwestora, który odkupiłby fabrykę i uratował miejsca pracy.

Jeszcze 2 lata temu Mastercook (dawny Wrozamet - Wrocławskie Zakłady Metalowe) plasował się w polskiej ścisłej czołówce, pod względem ilości sprzedanych produktów. W roku 201. firma wyprodukowała łącznie ponad 2 miliony różnych urządzeń AGD. Logotypem tej marki sygnowane były lodówki, piekarniki, zmywarki, pralki, odkurzacze i inne artykuły zarówno dużego jak i małego AGD. Historia marki sięga roku 1946, kiedy to otwarto pierwszą fabrykę Wrozametu, w której produkowano pralki wirnikowe, ale także emaliowane garnki, czy elementy motocykli. Znana doskonale Polakom kuchnia gazowa Wrozamet powstała w roku 1969. Marka handlowa Mastercook zadebiutowała na rynku w roku 1993 podczas wprowadzania nowej generacji kuchenek. Obecnie zadłużenie grupy Fagor wynosi ponad miliard euro.

PŻ, WP.PL

pż/sw/sw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)