To już dzisiaj! Czy jesteście gotowi na Koźli superksiężyc?

Pełnia Księżyca to zawsze zjawisko przyciągające uwagę. Miłośnicy astronomii, fotografowie, fani astrologii czy zwyczajni koneserzy ładnych widoczków chętnie obserwują naszego naturalnego satelitę w pełnej krasie. Dzisiejsza pełnia jest jednak wyjątkowa w skali roku. Czy wiecie, dlaczego nazywa się ją Koźlim Księżycem?

Wizualizacja superksiężyca
Wizualizacja superksiężyca
Źródło zdjęć: © Bard Image Creator
Mateusz Tomiczek

03.07.2023 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś, czyli 3 lipca o godzinie 11:38 rozpocznie się lipcowa pełnia Księżyca, która według nazewnictwa Indian północnoamerykańskich nazywana jest Koźlim Księżycem. Nazwa ta odnosi się do okresu, w którym kozłom odrasta zrzucone na wiosnę poroże. Inne nazwy tej konkretnej pełni to siennaburzowa, co także odnosi się do zjawisk naturalnych, z jakimi stykamy się w tej porze roku.

Lipcowy superksiężyc w 2023 roku

Superksiężyc to nazwa dla wyjątkowej w skali roku sytuacji, kiedy Księżyc podczas pełni znajduje się wyjątkowo blisko naszej planety, pozycja ta nazywana jest perygeum i dzięki niej nasz naturalny satelita będzie dziś wyjątkowo duży i jasny. Choć zjawisko zaczyna się w dzień, a właściwie to niemal w południe, to nie ma strachu. Pełnia jest fazą Księżyca, którą możemy obserwować przez około 3 dni, więc zjawisko powinno być dobre do obserwacji zarówno tej, jak i kolejnej nocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć superksiężyc będzie dobrze widoczny przez dłuższy czas jego największe zbliżenie do Ziemi przypadnie dziś na godzinę 13:40. Wtedy jego odległość od powierzchni naszej planety wyniesie zaledwie 361 934 kilometrów, podczas gdy jego średnia odległość jest określana zwykle na 382 900 kilometrów. Sprawi to, że na niebie tarcza księżyca będzie o około 14 proc. większa niż zwykle i przy tym 30 proc. jaśniejsza.

Kolejne pełnie Księżyca

Jak się okazuje ten rok będzie obfitował w superpełnie. Naukowcy podają, że Księżyc w perygeum będzie też podczas trzech innych pełni, które czekają nas w tym roku. Mowa tu o tak zwanej Niebieskiej Pełni przypadającej na 1 sierpnia i Pełni Jesiotrów, którą będzie można zobaczyć 31 sierpnia (ta powinna być szczególnie widowiskowa, gdyż wówczas Księżyc zawiśnie zaledwie 357 344 kilometry nam powierzchnią Ziemi). Kolejną okazją do oglądania superksiężyca będzie Kukurydziana Pełnia, która ukaże się na niebie 29 września.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Komentarze (0)