Warto spojrzeć w niebo. Widowiskowa koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Warto spojrzeć w niebo. Widowiskowa koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Szykuje się wyjątkowy, nocny spektakl z udziałem Księżyca
Szykuje się wyjątkowy, nocny spektakl z udziałem Księżyca
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO
18.01.2024 12:26, aktualizacja: 18.01.2024 12:46

Miłośnicy astronomii będą mieli wyjątkową okazję do podziwiania niezwykle atrakcyjnego układu dwóch ciał niebieskich. W czwartek, 18 stycznia na niebie zagoszczą Księżyc i Jowisz, czyli największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Te dwa obiekty zbliżą się do siebie na tyle, że stworzą niecodzienny, a zarazem fascynujący widok.

W czwartek wieczorem, o godzinie 21.10, nastąpi zjawisko znane jako koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Te dwa ciała niebieskie znajdą się w bliskiej odległości od siebie. Będzie dzielić je odległość zaledwie 2,1 stopnia na niebie. Księżyc, będący naturalnym satelitą Ziemi, zostanie w tym czasie oświetlony nieco ponad połowę swojej tarczy, stopniowo dążąc do pełni. To zjawisko, znane jako koniunkcja Księżyca z Jowiszem, jest niezwykle widowiskowe.

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Jowisz powinien stać się widoczny na niebie około godziny 16.30, natomiast Księżyc pojawi się wcześniej. Oba ciała niebieskie będą znajdować się wysoko na niebie, nad południowo-wschodnim horyzontem. Znikną za horyzontem dopiero ok. godziny pierwszej w nocy.

Następnego dnia, w piątek 19 stycznia, odbędzie się kolejna koniunkcja, tym razem pomiędzy Księżycem a planetą Uran. W tym przypadku, aby móc zobaczyć Urana, konieczne będzie użycie teleskopu. Natomiast Jowisz będzie widoczny gołym okiem jako bardzo jasny punkt na niebie. Jeżeli spojrzymy na Jowisza przez teleskop, będziemy mogli zobaczyć cztery z jego księżyców, zwane księżycami galileuszowymi, a także pasy chmur w atmosferze tej planety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć, jak szybko Księżyc przemieszcza się po niebie na tle gwiazd, powinny obserwować niebo wieczorem 17 stycznia, a następnie w dniu koniunkcji 18 stycznia i w kolejnym dniu 19 stycznia. Wszystkie trzy dni będą obfitować w widowiskowe ułożenie obiektów na niebie. W czwartek Księżyc i Jowisz będą znajdować się tuż obok siebie, natomiast w środę i piątek Księżyc będzie oddalony od planety.

Koniunkcje Księżyca z jasnymi planetami, a także koniunkcje pomiędzy samymi planetami, to zjawiska astronomiczne, które zawsze przyciągają uwagę. Nie ma konieczności obserwowania ich dokładnie w momencie koniunkcji - można to zrobić na przykład godzinę przed lub po tym momencie. Zazwyczaj nawet dzień przed i dzień po koniunkcji widok na niebie jest ciekawy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)