The Bride - projekt miasta i najwyższego budynku na świecie, ponad 1 km wysokości

Ile "wzrostu" może mieć najwyższa panna młoda na świecie? Dwa, dwa i pół metra? Nie ta. "The Bride" (ang. panna młoda) będzie mieć aż 964 metry wysokości i zostanie najwyższym wieżowcem na świecie (z anteną jego wysokość ma wynieść 1152 metry). Kolos zostanie wzniesiony w Iraku, w mieście Basra i odbierze tytuł najwyższego budynku na globie wieżowcowi Burj Khalifa, znajdującego się w Dubaju (828 metrów).

The Bride - projekt miasta i najwyższego budynku na świecie, ponad 1 km wysokości
Źródło zdjęć: © AMBS Architects

Autorami projektu jest grupa architektów z AMBS Architects. Budynek jest dosyć kontrowersyjny i to bynajmniej nie z powodu swojej niemal kilometrowej wysokości, a przez wzgląd na lokalizację. Irak nie jest krajem stabilnym, ale zapewnia się, że The Bride ma powstać w najspokojniejszym i przy okazji najbardziej zamożnym miejscu –. zlokalizowanym w sąsiedztwie Kuwejtu mieście Basra, nieopodal wybrzeży Zatoki Perskiej. Region jest bogaty w złoża ropy naftowej, kwitnie w nim handel, a polityczne niesnaski pozostają z dala od mieszkańców historycznego, ale jednego z najszybciej rozwijających się ośrodka. Nazwa kompleksu ma nawiązywać do nieformalnej nazwy miasta, która nawiązuje do „zaślubin” z Zatoką Perską.

Obraz
© (fot. AMBS Architects)

Wieża ma stanowić serce ośrodka, centrum kulturowe i rozrywkowe i być swoistym pionowym miastem w mieście. Propozycja architektów jest niejako związana z historią regionu. To właśnie z bogatej historycznie Basry, żeglarz Sindbad miał wyruszyć w podróż. Wojny zrównały z ziemią część zabytków z okresu świetności, a The Bride ma być jednym z obiektów unowocześniających miasto i wprowadzających jego życie w nową erę.

The Bride miałaby stanowić kompleks złożony z dziesiątek budynków, z którego centrum wznosiłyby się cztery połączone wieże. Najwyższa liczyłaby 60. piętra, na których mają znajdować się ogrody, baseny, luksusowe apartamenty, sklepy, przestrzenie biurowe, szpital, generatory prądu (idąc z duchem czasu, budynek ma odzyskiwać energię ze źródeł odnawialnych). Budynek ma w maksymalny sposób wykorzystywać światło słoneczne i jednocześnie korzystać z prostych rozwiązań, mających na celu minimalizowanie nadmiernego nagrzewania się elewacji – m.in. niskie budynki mają być delikatnie zasłonięte przez te wyższe, a część kompleksu będzie osłonięta szklanym baldachimem schodzącym z wież.

Obraz
© (fot. AMBS Architects)

Architekci postawili sobie za cel zaprojektowanie miasta, które będzie produkować tyle energii, ile zużywa. Kolos transportowałby przebywających wewnątrz ludzi dziesiątkami szybkobieżnych wind. Wokół The Bride ma powstać nowe miasto, skupiające każdy jeden element życia. Plany zakładają budowę kolei obsługującej tylko ten ośrodek miejski.

Gubernator Basry, który zlecił wykonanie projektu chce powiększyć miasto do 202. roku.

_ SŁK-WP / Łukasz G. / Forbes / TVN24 / Slate _

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)