Tesla zbuduje fabrykę w Chinach. Zakupiono gigantyczną działkę

Tesla zbuduje fabrykę w Chinach. Zakupiono gigantyczną działkę

Tesla zbuduje fabrykę w Chinach. Zakupiono gigantyczną działkę
Źródło zdjęć: © Tesla
Arkadiusz Stando
17.10.2018 13:58, aktualizacja: 17.10.2018 14:15

Tesla ogłasza zakup działki o powierzchni 860 km kwadratowych w Lingang w Szanghaju. Na jej terenie ma powstać trzecie "Gigafactory", czyli fabryka samochodów marki Tesla. Jej dach będzie pokryty ogniwami fotowoltaicznymi.

Na początku lata Tesla podpisała z władzami Szanghaju porozumienie, wedle którego firma otrzymała zezwolenie na budowę własnej fabryki na terenie Chin. Decyzja została podjęta między innymi przez zmiany w chińskim prawie. Wzrosły kwoty ceł w przypadku importowanych samochodów.

Stawka celna wynosi aktualnie 40 proc. dla samochodów importowanych, co jest ogromną liczbą. W efekcie tych zmian Tesla informowała na początku miesiąca, że jest zmuszona do przyśpieszenia prac na budową fabryki w Szanghaju.

Na zakup gruntu pod Gigafactory 3 firma wydała ponad 145 milionów dolarów (około 1 miliarda juanów). Ten proces trwał bardzo krótko, bo wszystkie niezbędne dokumenty zebrano w zaledwie 3 miesiące od rozpoczęcia porozumienia.

Elon Musk już wcześniej zapowiadał, że wszystkie budowane w przyszłości Gigacaftory mają zajmować się produkcją zarówno samochodów jak i akumulatorów. Prawdopodobnie Gigafactory 3 będzie pierwszym, które spełni te zapowiedzi.

Według podawanych kilka miesięcy temu informacji, Elon Musk przewidywał, że Tesla wyda około 2 miliardy dolarów na szybką budowę Gigafactory 3 w Chinach. Władze firmy chcą, aby produkcja ruszyła jak najszybciej, a pierwszym celem jest osiągnięcie pułapu tworzenia około 250 tysięcy aut rocznie.

Gigafactory 3 ma mieścić się w strefie przemysłowej Lingang. Jest to bardzo dobrze zlokalizowany teren. Mieści się wzdłuż wybrzeża, około 75 km na południowy wschód od Szanghaju. Na terenie strefy mieszczą się fabryki kilku innych marek samochodów, a w okolicy znajduje się wiele dróg idealnych do testowania nowych aut.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Źródło: Tesla / Twitter / Electrek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)