Temperatury rosną z roku na rok. Będzie tylko gorzej

Temperatury rosną z roku na rok. Będzie tylko gorzej

Temperatury rosną z roku na rok. Będzie tylko gorzej
Źródło zdjęć: © YouTube | NASA
Arkadiusz Stando
12.06.2019 13:35, aktualizacja: 12.06.2019 15:42

Będzie coraz cieplej. Jeśli potrzebujecie dowodów, wystarczy spojrzeć na ostatnie prognozy pogody. Nadal mało? Serwis "The New York Times" zaprezentował aplikację, dzięki której sprawdzisz, jak zmienił się klimat w miejscu twojego urodzenia, odkąd żyjesz.

Zmiany klimatyczne dla wielu z nas nadal wydają się błahostką. To między innymi wynik braku odpowiedniej edukacji społecznej. I to nie tylko moja prywatna opinia. Uniwersytet Warszawski zwraca uwagę na ten problem w swojej ostatniej deklaracji.

28 maja Rada Wydziału Psychologii UW przyjęła deklarację w sprawie zmian klimatu. Psychologowie apelują do całego środowiska akademickiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych.

Jak klimat zmienił się w Polsce?

Pory roku zaczynają się przestawiać. Mroźna zima przychodzi późno, i trwa zdecydowanie dłużej, niż jeszcze 20 lat temu. W 2019 roku pierwsze ciepłe i upalne dni rozpoczęły się dopiero w czerwcu. Nie zawsze tak było, a to jeden z efektów zmian klimatycznych.

Zmieniły się też temperatury. W 1992 roku, kiedy się urodziłem, mieliśmy około 14 dni w roku, słupki na termometrze przekraczał 32 stopnie. Dziś jest ich już 23. Według modeli naukowych, w 2072 roku w Warszawie może być od 23 do nawet 48 dni z tak wysoką temperaturą.

To tylko Polska, a zobaczcie, co będzie w innych zakątkach świata. W Dżakarcie (Indonezja) w 1980 roku było takich dni 161, a w 2060 będzie ich 294! To ogromna liczba, ale nie jest nawet podwojeniem wyniku z 1980 roku. Chcecie sprawdzić, jak wygląda to w przypadku waszej możliwości? Aplikację znajdziecie pod tym adresem.

Jest gorzej i będzie jeszcze gorzej

Naukowcy zrzeszeni w Rhodium Group (pochodzący z uniwersytetów w Chicago, Kalifornii i z Rutgers University) zapewniają, że taki wzrost temperatur odnotujemy nawet, gdybyśmy dziś zmniejszyli ilość emisji gazów cieplarnianych! Natomiast jeśli emitować będziemy nawet minimalnie więcej, przyszłość może wyglądać jeszcze gorzej.

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Sami niszczymy naszą planetę

Zjadamy naszą planetę. Na Ziemi żyje blisko 8 mld ludzi, którzy spożywają coraz więcej mięsa, tłuszczów i cukru. Ich produkcja prowadzi do wylesiania, zwiększonej emisji CO2 i produkcji plastiku. Temperatura się podnosi, a zwierzęta wymierają. Według tegorocznego raportu ONZ, zagrożonych jest już milion gatunków.

Rok 2018 był drugim najgorętszym w historii

A temperatura nadal rośnie. Rok 2018 był bardzo gorący. Wykresy sporządzone przez analityków z NOAA oraz NASA umieszczają go na czwartej pozycji. Rekordowym rokiem wciąż pozostaje 2016, tuż za nim kolejno 2015, 2017 i 2018. Można by sugerować, ze temperatura spada, ale czy na pewno?

Analizując wyniki ostatnich ponad 100 lat badań można zauważyć pewną zależność. Średnie temperatury roczne stopniowo wzrastają, aż do momentu krytycznego, gdzie słupki delikatnie spadają. Jednak po każdym spadku widzimy wyraźny nadchodzący wzrost.

Źródło: WP.pl / tu wstaw treść

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)