Taurydy widoczne nad Polską. Czy czeka nas powtórka katastrofy tunguskiej?

Taurydy widoczne nad Polską. Czy czeka nas powtórka katastrofy tunguskiej?

Taurydy widoczne nad Polską. Czy czeka nas powtórka katastrofy tunguskiej?
Źródło zdjęć: © Fotolia
27.06.2019 09:24, aktualizacja: 27.06.2019 11:08

Taurydy, powstałe w wyniku wybuchu w Układzie Słonecznych, kilkanaście lat temu były sprawcami katastrofy tunguskiej. Pojawią się na niebie w najbliższych dniach i tak jak przed laty może dość do zderzenia meteorytu z Ziemią. Jak duże jest zagrożenie?

Taurydy to kosmiczne odłamki, które powstały w wyniku wybuchu mającego miejsce w Układzie Słonecznym około 30-40 tys. lat temy. Doszło wtedy do zniszczenia ogromnego ciała niebieskiego, którego fragmenty w formie meteorytów wciąż krążą po przestrzeni kosmicznej. Część z odłamków przecina orbitę Ziemi, przez co dwa razy w roku planeta wpada w rój meteorytów. Prawdopodobnie jeden z takich właśnie odłamków był przyczyną katastrofy tunguskiej w 1908 roku.

Taurydy na Polską będą widoczne w czerwcu i lipcu

Już za kilka tygodni na niebie będziemy mogli zobaczyć przelatujące Taurydy. Letni rój meteorytów znany jako Beta Taurydy i Zeta Perseidy może być obserwowany jedynie w dzień przez, co zjawisko jest mniej znane. W tym roku Taurydy można obserwować od 26 czerwca do 14 lipca.

Drugi raz zjawisko w którym biorą udział roju meteorytów nazywane Taurydami Północnymi i Południowymi można obserwować w październiku i listopadzie. Poprzednio letnie zostały Taurydy zaobserowane w 2005 i 2015 przez astronomów z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie.

Obraz
© PFN

Czy Taurydy stanowią zagrożenie?

Katastrofa tunguska dowodzi, że Taurydy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Polscy naukowcy z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN badający zjawisko, wykryli, że niektóre z odłamków w roju meteorytów są tak duże, że kolizja z nimi mogłaby doprowadzić do globalnej katastrofy. Jednocześnie zgodnie z posiadanymi danymi nie musimy się martwić, ponieważ ryzyko zderzenia meteorytów z Ziemią jest znikome.

Polska Sieć Bolidowa przestawiła swoje kamery, by móc śledzić niebo zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Warto jednak obserwować niebo w ciągu najbliższych dni, ponieważ niektóre Taurydy będą tak blisko, że powinny być bez problemu widoczne gołym okiem również w pełnym słońcu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)