Koreańscy naukowcy odkryli asteroidę, która może zagrozić Ziemi

Koreańscy naukowcy odkryli asteroidę, która może zagrozić Ziemi
Źródło zdjęć: © NASA

26.06.2019 08:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Południowokoreańscy astronomowie odkryli asteroidę, która potencjalnie mogłaby zderzyć się z Ziemią. To ważne wydarzenie naukowe, ponieważ do tej pory głównie NASA była w stanie wykrywać i badać obiekty potencjalnie niebezpieczne dla naszej planety.

Jak podaje Korea Astronomy and Space Science Institute, potencjalnie niebezpieczny asteroid tymczasowo oznaczony jako 20129 PP29, został zauważony przez Korea Microlensing Telescope Network (KMTNet) na początku tego miesiąca. Obiekt był obserwowany przez 10 dni przez kilka teleskopów znajdujących się m.in. w Chile, Australii i RPA, a jego szacowana średnica to aż 160 metrów. Już 50 metrowe asteroidy stanowią ogromne zagrożenie i są w stanie spowodować poważne zniszczenia w wyniku kolizji z Ziemią.

Czy ogromna asteroida uderzy w Ziemię?

Asteroida jest w stanie zbliżyć się do Ziemi mniej więcej na odległości poniżej 4,3 miliona kilometrów jednak według szacunków koreańskich naukowców, ryzyko przecięcia orbity i zderzenia z naszą planetą jest minimalne. Mimo to zagrożenie istnieje, dlatego naukowcy planują baczcie obserwować obiekt i dołożyć jeszcze większych starań, by wspomóc pozostałe agencje kosmiczne w wykrywaniu zagrożenia dla Ziemi.

Szacuje się, że PP29 okrąża Słońce co 5,7 lat, a najbliższe zderzenie z Ziemią mogłoby nastąpić w latach 2063 i 2069. Prawdopodobieństwo jest jednak szacowane jako 1:2,8 mld.

-"To odkrycie jest ważne, ponieważ większość detekcji PHA (asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi - przyp.red) została dokonana przez Stany Zjednoczone i pokazuje potencjał Korei Południowej do odgrywania większej roli w monitorowaniu przestrzeni kosmicznej" - powiedział Moon Hong-kyu, naukowiec z instytutu kosmicznego.

Obiekty, których rozmiar szacuje się na powyżej 140 metrów średnicy są ściśle monitorowane przez agencje kosmiczne. Do tej pory naukowcy odkryli niemal 2000 tego typu obiektów, ale na szczęście orbita większości z nich nie przecina ziemskiej orbity. Jednymi z najlepiej znanych obiektów, które stanowią duże zagrożenie dla Ziemi są Bennu i Ahophis.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)