Tam ukryją F‑16. Ukraińcy mają sposób na Rosjan

Myśliwce F-16, zdjęcie ilustracyjne
Myśliwce F-16, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © US DoD
Norbert Garbarek

29.04.2024 17:11, aktual.: 30.04.2024 13:29

Do Ukrainy wkrótce trafią długo wyczekiwane myśliwce F-16. W związku z transferem broni na front mogą pojawiać się wątpliwości, czy armia obrońców będzie w stanie ochronić samoloty przed Rosjanami. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilia Jewłasz zdradza, w jaki sposób Ukraińcy ukryją F-16 przed zagrożeniem.

Myśliwce F-16 to broń, która zdaniem wielu ekspertów i analityków wojskowych jest w stanie zmienić przebieg wojny w Ukrainie. To maszyny, które są cenne na froncie nie tylko z uwagi na dużą manewrowość, maksymalną prędkość i zasięg lotu. To również sprzęt, który może przenosić śmiercionośny dla Rosjan arsenał – w tym szereg rakiet i bomb lotniczych.

Choć w Ukrainie zaczęły już w ostatnich dniach pojawiać się pierwsze sygnały sugerujące, że armia obrońców wkrótce otrzyma do dyspozycji F-16, myśliwców wciąż nie ma na froncie. Transfer pierwszych maszyn ma nastąpić jeszcze w lecie. Wtedy też kluczowym aspektem, o którym muszą zadbać Ukraińcy, stanie się odpowiednie zabezpieczenie samolotów przed wrogiem. Jak więc Kijów zamierza bronić zachodnich maszyn, na które będą polować Rosjanie? Odpowiedź na to pytanie zna Ilia Jewłasz, którego słowa cytuje profil Ukrainian Front na platformie X.

Ukraińcy ukryją F-16 w podziemnych bunkrach

F-16 będą stacjonować w podziemnych bunkrach i chronionych hangarach, aby chronić je przed rosyjskimi atakami – zdradza Jewłasz. Dodał też, że samoloty nie będą zgromadzone w jednym miejscu. – F-16 będą rozproszone na różnych lotniskach, a do zmylenia wroga zostaną wykorzystane makiety. Naturalnie Ukrainiec nie opowiada, w jakich konkretnie bazach znajdą się myśliwce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiadomo jednak, że Ukraina będzie stosować popularną na froncie praktykę – ustawianie makiet samolotów, by skierować (cenną) broń przeciwnika w kierunku atrap samolotów. To również taktyka, która pozwoli zmylić przeciwnika w kontekście jego wiedzy na temat liczby F-16 w Ukrainie. W ten sposób Rosjanie nie będą w 100 proc. pewni, ile dokładnie myśliwców znajdzie się w arsenale Kijowa – a w przypadku zniszczeń – ile z nich było prawdziwymi samolotami, a ile to makiety.

Przypomnijmy, że F-16 rozpędzają się do prędkości maksymalnej 2 Ma, czyli ponad 2000 km/h. Dodatkowo są wyjątkowo zwrotne, w związku z czym mogą unikać ostrzału ze strony przeciwnika i zwiększyć przeżywalność pilotów. Uzbrojeniem tych amerykańskich myśliwców jest przede wszystkim działko M61 Vulcan kal. 20 mm, a dodatkowo na węzłach uzbrojenia mogą znaleźć się m.in. pociski AIM-9 lub AIM-120 AMRAAM. Pod kadłubem F-16 można także umieścić dodatkowe zbiorniki paliwa, które zwiększają zasięg myśliwca z 3200 do 4200 km.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie