Takiego nagrania świat jeszcze nie widział. B‑21 Raider po raz pierwszy w powietrzu

B-21 Raider
B-21 Raider
Źródło zdjęć: © Northrop Grumman
Karolina Modzelewska

10.11.2023 20:07, aktual.: 10.11.2023 21:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piątek, 10 listopada amerykański bombowiec strategiczny B-21 Raider po raz pierwszy wzbił się w powietrze i wykonał lot nad tajną fabryką, znaną jako United States Air Force Plant 42 w Kalifornii, donosi The War Zone. Maszynie towarzyszyły myśliwce F-16, a całe zdarzenie udało się nagrać. To ważny krok w rozwoju bombowców przyszłości, które mają zastąpić starzejącą się flotę bombowców B-1B i B-2 Spirit.

Amerykanie od dłuższego czasu zapowiadali, że bombowiec B-21 Raider odbędzie swój pierwszy lot jeszcze przed końcem 2023 r. Jak widać, słowa dotrzymali, a nowoczesna maszyna ma kolejny, ważny test na swoim koncie. Według amerykańskiego serwisu The War Zone zajmującego się tematyką militarną jest to jedno z najbardziej znaczących osiągnięć w dziedzinie lotnictwa ostatnich lat. Drugi na świecie bombowiec wykonany w technologii stealth (przynajmniej taki, o którego istnieniu wiadomo) - wzbił się w powietrze.

B-21 odbył dziewiczy lot

Pierwszy, czyli amerykański bombowiec B-2 Spirit dziewiczy lot odbył się ponad 34 lata temu, w lipcu 1989 r. Od tego momentu sporo się zmieniło, w tym dostępne możliwości i technologie, a także samo pole walki. Dlatego też Stany Zjednoczone wiążą spore nadzieje z B-21 Raider. Jego producenci twierdzą, że nowy bombowiec pozwoli przebić się przez najtrudniejszą obronę przeciwlotniczą wroga, aby zadawać precyzyjne uderzenia w dowolnym miejscu na świecie. Dodatkowo B-21 w przyszłości ma stanowić jeden z trzonów amerykańskiej triady nuklearnej (obok okrętów podwodnych i międzykontynentalnych rakiet balistycznych), czyli nuklearnego systemu odstraszania wrogów.

Najważniejsze różnice pomiędzy B-2 Spirit i B-21 Raider przedstawia poniższa grafika.

Czym różnią się samoloty B2 i B-21?
Czym różnią się samoloty B2 i B-21?© Wirtualna Polska

B-21 Raider to maszyna nazywana strategicznym bombowcem przyszłości, który ma umocnić możliwości Stanów Zjednoczonych w zakresie odstraszania. Amerykanie planują zbudowanie floty aż 100 bombowców B-21, która stanie się podstawą lotnictwa strategicznego nowej generacji. Projekt od początku przykuwał sporą uwagę ze względu na swój futurystyczny wygląd oraz potencjalne parametry techniczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na razie niewiele wiadomo o specyfice samej maszyny i jej możliwościach. Pewne jest natomiast to, że B-21 Raider, to rozwiązanie wykonane w technologii stealth i układzie latającego skrzydła. Jego rola nie będzie sprowadzała się jedynie do misji bombowych. Maszyna ma służyć również do prowadzenia rozpoznania, walki radioelektronicznej, czy zarządzania polem walki.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)