Takie pociski spadają na Rosjan. Oto, jak Ukraina wykorzystuje M777

Haubice M777 - zdjęcie ilustracyjne
Haubice M777 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | © Stocktrek Images
Karolina Modzelewska

05.05.2022 17:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Informacje docierające z Ukrainy wskazują, że ukraińskie siły zbrojne korzystają już z haubic M777, a także M549. To pociski do haubic kal. 155 mm z systemem High-Explosive Rocket Assisted (HERA), opracowane na potrzeby wojska USA w celu zwiększenia zasięgu standardowych haubic.

Jednym ze sprzętów wojskowych, który trafił na Ukrainę w ramach wsparcia udzielonego przez inne państwa, są haubice kal. 155 mm, w tym haubice M777. Jak już informowaliśmy, ukraińscy żołnierze zostali przeszkoleni przez Stany Zjednoczone do ich obsługi, a wszystko wskazuje na to, że zdobyta wiedza jest obecnie wykorzystywana w praktyce i pomaga w walce z Rosjanami.

Na Rosjan spadają pociski M549

Serwis Militarnyj opublikował zdjęcia pocisków M549, na których napisane zostały nazwy ukraińskich miast. Fotografie pierwotnie zostały udostępnione za pośrednictwem Telegrama na kanale Deep State. Militarnyj przypomniał także słowa Jurija Biriukowa, byłego doradcy ministra obrony Ukrainy, który za pośrednictwem Facebooka poinformował, że widział haubice M777 w użyciu. Wspomniane pociski M549 posiadają dwa charakterystyczne elementy – głowicę odłamkowo-burzącą oraz silnik rakietowy na paliwo stałe o wadze 2,9 kg.

Głowica jest wykonana ze stali o wysokim stopniu rozdrobnienia, co zwiększa jej skuteczność. Dodatkowo jest wypełniona materiałem wybuchowym luzem – trotylem lub tzw. Composition B, czyli amerykańskim, kruszącym materiałem wybuchowym, który można spotkać również pod nazwą Cyclotol. Pocisk M549 waży 43,5 kg, a jego głowica w zależności od wykorzystanego materiału wybuchowego ma masę od 6,8 kg (w wersji M549A1 z trotylem) do 7,26 kg (w wersji M549 z Composition B).

Pociski M549 mogą być używane z haubicami M777, ale też haubicami M198, M114 czy M109. W zależności od ich rodzaju pociski osiągają inny zasięg, który maksymalnie wynosi nawet 40 km. Oznacza to, że tego typu broń nadaje się podczas misji wykonywanych na znacznych odległościach, na terenie, gdzie ukrywa się wróg, przygotował różnego rodzaju zasadzki i rozstawił swoją broń.

Warto przypomnieć, że M777 to lekka, bardzo mobilna, holowana haubica kalibru 155 mm produkowana przez BAE Systems. Waży 3773 kg, a do jej obsługi potrzeba 7 żołnierzy. Jej donośność, jeśli chodzi o pociski odłamkowo-burzące szacuje się na 24,7 km, w przypadku pocisków z dodatkowym napędem rakietowym RAP – 30 km, a pocisków M983 Excalibur – 40 km. Maksymalna szybkostrzelność M777 to 5 strzałów na minutę, a ciągła – 2 strzały na minutę. 

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie