Tak źle nie było od 2007 roku - komputery odchodzą powoli w niepamięć?

Tak źle nie było od 2007 roku - komputery odchodzą powoli w niepamięć?

Tak źle nie było od 2007 roku - komputery odchodzą powoli w niepamięć?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
13.04.2016 07:55, aktualizacja: 14.04.2016 15:08

Według zarówno IDC, jak i Gartnera, początek bieżącego roku nie był dobry dla komputerów osobistych. Rynek elektroniki użytkowej to nadal przede wszystkim urządzenia stricte mobilne.

Według Gartnera w pierwszym kwartale bieżącego roku na rynek wprowadzono 64,8 miliona komputerów osobistych, a to oznacza 9,6-procentowy spadek względem analogicznego kwartału rok temu i szósty z kolei ze spadkiem sprzedaży. To pierwszy kwartał od 200. roku, gdy sprzedaż pecetów zmalała do poziomu poniżej 65 milionów sztuk.

Najlepsze wyniki odnotowały Lenovo, HP, Dell, Asus i Apple, z czego tylko Asus i Apple zaliczył wzrosty (odpowiednio, 1,5- i 1-procentowy), a HP odnotował spadek aż 9-procentowy. Badania IDC są jeszcze bardziej pesymistyczne, aczkolwiek te nie uwzględniają komputerów hybrydowych, a więc tych transformujących się w tablet. Zdaniem tej firmy na rynek wprowadzono 60,6 miliona komputerów osobistych, co oznacza 11,5-procentowy spadek względem analogicznego kwartału rok temu.

Zdaniem IDC, spadki wynikają ze słabego popytu, powolnego przyjmowania się Windows 1. w firmach i z niepewnej sytuacji finansowo-gospodarczej na wielu rynkach, a także, ponownie zdaniem IDC, ze zbyt mocnej pozycji amerykańskiego dolara.

Oprócz tego należy mieć na uwadze przesycenie rynku komputerowego i marginalne znaczenie pecetów wśród konsumentów. Coraz więcej czynności, które był zarezerwowane dla komputerów, wykonujemy na smartfonach lub tabletach. Pecety w tej chwili cieszą się zainteresowaniem głównie graczy i osób profesjonalnie zajmujących się obróbką dźwięku lub obrazu,

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Sony Xperia Z już z Androidem Marshmallow

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)