Tak wygląda centrum naszej galaktyki. Zdjęcia z nowoczesnego teleskopu w RPA
Radioteleskop "MeerKat", oficjalnie zwany Karoo Array Telescope, zarejestrował najdokładniejsze zdjęcia centrum Drogi Mlecznej. To region otaczający supermasywną czarną dziurę, oddaloną o 25 000 lat świetlnych od Ziemi.
MeerKAT swoją nazwę bierze od surykatki szarej. Składa się z 64 oddzielnych radioteleskopów wykrywających fale radiowe. Aktualnie to najbardziej czuły teleskop na Ziemi.
Kolory na zdjęciu przedstawiają intensywność fal radiowych rejestrowanych przez teleskopy. Czerwonawe barwy to słabe emisje, kolejno silniejsze to pomarańczowe, żółte i białe jako najsilniejsze źródło. I chociaż może to wyglądać jak jeden wielki bałagan, to obraz pomógł odkryć nie widziane nigdy wcześniej cechy centrum naszej galaktyki.
Obserwowanie centrum naszej galaktyki nie należy do łatwych zadań. Znajduje się za konstelacją strzelca, a więc stale otaczane jest przez chmury pyłu i gazu. Tym samym niemożliwa jest obserwacja przez zwykłe teleskopy optyczne. W dodatku, od centrum Drogi Mlecznej dzieli nas ponad 25 tys. lat świetlnych.
Zdjęcia z obserwatorium MeerKAT to zaledwie przedsmak możliwości 64 radioteleskopów. Właśnie z tego względu, naukowcy z SARAO postanowili zobrazować centrum Drogi mlecznej. "Centrum galaktyki było oczywistym celem: jest unikalne, uderzające pięknem i pełne niewyjaśnionych zjawisk - ale także bardzo trudne do wykrycia za pomocą teleskopów" - mówi Fernando Camilo, główny naukowiec afrykańskiego obserwatorium.
Źródło: SKA Africa