Tajny samolot USA startuje w kosmos. Można to zobaczyć online

Tajny samolot USA startuje w kosmos. Można to zobaczyć online

Rakieta SpaceX Falcon Heavy przenosząca samolot kosmiczny X-37B Sił Kosmicznych USA
Rakieta SpaceX Falcon Heavy przenosząca samolot kosmiczny X-37B Sił Kosmicznych USA
Źródło zdjęć: © SpaceX
28.12.2023 21:20, aktualizacja: 28.12.2023 21:50

W nocy z 28 na 29 grudnia Siły Kosmiczne USA mają nadzieję wysłać na orbitę samolot kosmiczny X-37B. Po wielu opóźnieniach SpaceX jest na to gotowe. Rakieta Falcon Heavy ma wystartować z Florydy, a wydarzenie to będzie można obserwować online.

SpaceX wzieło na siebie start siódmej misji tajemniczego X-37B. Przekładane od wielu dni wydarzenie jest obecnie planowane na 28 grudnia o godzinie 20:07 czasu lokalnego. W Polsce będzie to już piątek, 29 grudnia, tuż po drugiej w nocy.

Samolot kosmiczny X-37B

Będzie to już siódma misja X-37B, ale jak wszystkie poprzednie pozostaje tajemniczą. Obydwa z istniejących tego typu wahadłowców należą do Sił Kosmicznych USA. Są to bezobsługowe jednostki wielokrotnego użytku, przystosowane do długotrwałych lotów orbitalnych. Prawdopodobnie na ich pokładzie prowadzone są testy technologii o znaczeniu militarnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak skąpe informacje sprzyjają jednak spekulacjom, a aktualnie ciekawią co najmniej dwie kwestie. Informując o planach siódmej misji, Siły Kosmiczne zasugerowały, że tym razem X-37B zostanie umieszczony na innej niż poprzednio orbicie. Na dodatek SpaceX do transportu wykorzysta rakietę Falcon Heavy, a nie model Falcon 9.

Spekulacje związane z siódmą misją kosmiczną X-37B

Powodem może być ciężar ładunku. Falcon Heavy jest w stanie wynieść aż 64 tony, a Falcon 9 na orbitę geostacjonarną dostarczy niewiele ponad 22 tony. Nie można jednak wykluczyć, że najistotniejszy jest zasięg rakiety lub inne specyficzne cechy przesyłki.

Sam Beoing X-37 B nie jest bowiem szczególnie ciężki. Wraz z ładunkiem jego masa startowa nie powinna przekraczać 5 ton (4990 kilogramów). To jednak wiemy oficjalnie. Z publicznie dostępnych informacji wynika też, że w zasięgu X-37 B jest niska orbita okołoziemska. Czy jednak nie doszło do jakichś modyfikacji i Boeing X-27 B nie zyskał na ładowności lub innych możliwościach, możemy prędko się nie dowiedzieć.

Start samolotu kosmicznego X-37B online

Pozostaje nam wyciąganie wniosków na podstawie własnych obserwacji. Tym razem SpaceX jeszcze nie potwierdziło o transmisji, ale zapowiedział ją serwis Space.com

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Watch live! SpaceX Falcon Heavy to launch secretive X-37B space plane

Należący do tego portalu kanał YouTube ma rozpocząć relację ze startu tajemniczego X-39B o godzinie 1:50 29 grudnia. Termin może się zmienić w zależności od bieżących decyzji SpaceX.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)