Sukces polskich naukowców. Ich wynalazek pomoże podbijać Księżyc
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, wspólnie z firmą Four Point, opracowali urządzenie do separacji regolitu na Księżycu, co stanowi milowy krok w wykorzystaniu miejscowych zasobów satelity Ziemi.
Projekt prowadzony pod egidą NASA został zrealizowany przez amerykańską firmę Astroport Space Technologies, która zleciła prace nad koncepcją lądowiska księżycowego. Badacze z Politechniki Wrocławskiej skoncentrowali się na zagadnieniu posortowania regolitu, warstwy luźnej, zwietrzałej skały, niezbędnej do wytwarzania księżycowych cegieł.
Polscy badacze pomogą eksplorować kosmos
– W normalnych ziemskich warunkach do sortowania używa się wody, powietrza czy grawitacji, czego nie możemy zrobić na Księżycu z powodu braku atmosfery i wody – tłumaczy dr Damian Pietrusiak z Wydziału Mechanicznego, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
W ramach opracowań Politechnika Wrocławska wykorzystuje jedynie siłę odśrodkową. Nowatorski separator pomoże przesiewać regolit, by uzyskać surowiec do produkcji materiału budowlanego. – Nasz separator ma odśrodkowy wirnik, co jest oczywiście rozwiązaniem na pierwszy rzut oka podobnym do wielu innych. Nowością jest to, że zintegrowaliśmy bęben ze spiralą w środku – wyjaśnia Pietrusiak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Urządzenie umożliwi wydzielenie drobnego pyłu dla procesu spiekania oraz tworzenia większych brył, które mogą być wykorzystane przy budowie lądowisk i innych konstrukcjach ochronnych. W przyszłości separator ma potencjał również do zastosowania w pozyskiwaniu z regolitu tlenu oraz metali, co sam naukowiec widzi jako jego dodatkową możliwość wykorzystania także na Ziemi.
Patent dla koncepcji stworzonej przez zespoły Politechniki Wrocławskiej i Four Point jest już zabezpieczony, a firma Astroport Space Technologies planuje niebawem pierwsze testy urządzenia.