Ma 32 tys. lat. Niezwykłe znalezisko w Rosji

Naukowcy z Rosji dokonali niezwykłego odkrycia na północnym wschodzie kraju. Znaleziono tam doskonale zachowane ciało tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat. Zwierzę zachowało nawet futro.

Rosjanie znaleźli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat
Rosjanie znaleźli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
oprac. KLT

Rosyjscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia na północnym wschodzie kraju. Podczas badań natrafili na doskonale zachowane ciało małego tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat. Znalezisko jest wyjątkowe, ponieważ zachowało się futro zwierzęcia, co jest rzadkością w przypadku tak starych szczątków.

Tygrysek zginął w wieku około trzech tygodni i jest tak mały, że niemal mieści się w dłoni. Aisen Klimowski z Akademii Nauk Jakucji, współautor publikacji na ten temat w magazynie "Scientific Reports", podkreślił, że nigdzie indziej nie znaleziono tak dobrze zachowanego tygryska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- To pierwsze znalezisko, które pokaże światu, jak one naprawdę wyglądały – oznajmił Klimowski.

W Rosji odkryto szczątku tygrysa szablozębnego

W odróżnieniu od szkieletów odkrytych w Teksasie, ciało tygryska z Rosji zachowało się dzięki wiecznej zmarzlinie, która ochroniła jego ciemnobrązowe futro. Potwierdzi to zatem faktyczny wygląd tego zwierzęcia.

Naukowcy natrafili na ciało tygryska cztery lata temu podczas odkopywania kłów mamuta w pobliżu rzeki Badiarycha na Syberii. Jakucja, leżąca nad Oceanem Arktycznym, to region zdominowany przez mokradła i lasy. Około 95 proc. tej okolicy pokrywa wieczna zmarzlina.

  • Odkryte szczątki małego tygrysa szablozębnego
  • Odkryte szczątki małego tygrysa szablozębnego
[1/2] Odkryte szczątki małego tygrysa szablozębnegoŹródło zdjęć: © Nature

Zmiany klimatyczne odsłaniają skarby przeszłości

Wzrost temperatur związany ze zmianami klimatycznymi powoduje rozmarzanie znacznych terenów w Rosji. Przekłada się to na odsłanianie szczątków zwierząt. W tym roku naukowcy z Jakucji badali również niedawno odkryte ciało wilka sprzed 44 tys. lat.

Tygrysy szablozębne pojawiły się na Ziemi około 4 mln lat temu i wyginęły 12 tys. lat temu. Zamieszkiwały Amerykę, Eurazję i Afrykę. Znalezisko z Rosji dostarcza cennych informacji na temat tych interesujących stworzeń przede wszystkim dzięki temu, że szczątki zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)