Trwa ładowanie...
dh9xajm

Tajemniczy prototyp myśliwca nowej generacji NGAD. Ujawniono nowe informacje

W ubiegłym tygodniu świat obiegła informacja o nowym myśliwcu Stanów Zjednoczonych. Amerykanie zbudowali i oblatali co najmniej jeden prototyp maszyny nowej generacji. Niewiele o nim wiadomo, ale w sieci pojawiło się kilka nowych informacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajemniczy prototyp myśliwca nowej generacji NGAD. Ujawniono nowe informacje
(USAF)
dh9xajm

W poniedziałek 14 września w serwisie Defense News pojawił się ekskluzywny wywiad z Willem Roperem, podsekretarzem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych ds. zakupów technologii. Podczas rozmowy, wysoko postawiony wojskowy zdradził dziennikarce informację o istnieniu i oblataniu co najmniej jednego prototypu myśliwca Next-Generation Air Dominance (NGAD).

Myśliwiec NGAD jest pierwszym prototypem nowego samolotu zbudowanym w USA od 20 lat. Ostatnim tego typu programem był Joint Strike Fighter, który zaowocował powstaniem maszyn Lockheed Martin F-35. Program NGAD był owiany tajemnicą, ponieważ w rzeczywistości trwa od bardzo niedawna. Amerykanom nie podobało się, że dotąd tempo rozwoju maszyn nowej generacji było bardzo powolne, co przekładało się też na ogromne koszty.

Rozwój F-35 trwał zbyt długo, co dało USAF sporo do myślenia. Maszyna starzała się, zanim ją dokładnie oblatano. Z tego względu Amerykanie nie chcą już nigdy więcej popełnić tego błędu. Jak stwierdził Roper, projekt NGAD udało się zrealizować i przetestować w ciągu niecałego roku. W październiku 2019 roku USAF podjęto decyzję o porzuceniu sformułowania "myśliwiec szóstej generacji" na rzecz "przewaga powietrzna następnej generacji" (NGAD).

dh9xajm

Co wiemy na temat myśliwca nowej generacji NGAD?

Program NGAD nie przewiduje budowy konkretnej maszyny, a raczej wdrożenie całej nowej generacji platform. Mowa tu zarówno o maszynach załogowych jak i bezzałogowych. Efektem będzie wieloletnia możliwość rozwoju kolejnych, udoskonalonych maszyn.

Nad NGAD trzyma pieczę zupełnie nowa jednostka Advanced Aircraft Program Executive Office z sie­dzibą w Ohio. Według informacji Ropera, zespół stosuje najnowsze technologie produkcyjne, projektowanie wirtualne oraz tworzy otwarte oprogramowanie, co w przyszłości ułatwi potencjalną integrację maszyn z nowymi technologiami.

dh9xajm

Jak podaje ZBiAM.pl, według głównego planu projektu, nowe myśliwce mają powstawać w 2-3 letnich cyklach produkcyjnych. Jeden model ma posiadać około 80 egzemplarzy. Podczas, gdy trwa produkcja, biuro projektowe ma dalej pracować nad rozwojem kolejnych konstrukcji lub jednocześnie tworzyć inny rodzaj maszyny. Co więcej, produkcja może zacząć się już wkrótce. Według biura programu NGAD, już w 2021 lub 2022 roku, w zależności od wydajności finansowej USAF.

Zobacz też: USA buduje ogromne autonomiczne okręty. Wytrzymają miesiące bez ingerencji człowieka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh9xajm

Podziel się opinią

Share
dh9xajm
dh9xajm
Więcej tematów