Tajemniczy projekt Stanów Zjednoczonych. Zbudowali samolot, o którym nikt nic nie wie

Jak podaje serwis Defense News, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych potajemnie zaprojektowały, zbudowały i oblatały co najmniej jeden prototyp tajemniczego myśliwca nowej generacji (NGAD). Niewiele o nim wiadomo, ale informacje udało się potwierdzić.

Tajemniczy projekt Stanów Zjednoczonych. Zbudowali samolot, o którym nikt nic nie wie
Źródło zdjęć: © USAF
Arkadiusz Stando

NGAD, czyli Next Generation Air Dominance, to pierwszy taki krok Sił Powietrznych USA od 20 lat. Amerykanie przez lata ukrywali projekt nowego myśliwca. I to do tego stopnia, że nikt się o nim nie dowiedział przez dwie dekady. Wieść podawana przed Defense News zszokowała nawet ekspertów.

Informację o powstaniu prototypu NGAD potwierdził doktor Will Roper, wysoko postawiony pracownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Odpowiada on za zakup wyposażenia, więc jego słowa są wiarygodne. Z tego względu wieść o NGAD była szeroko komentowana w Stanach Zjednoczonych.

"Zbudowaliśmy już pełnowymiarowy demonstrator lotu w prawdziwym świecie i pobiliśmy rekordy w tym zakresie" - powiedział Will Roper w wywiadzie dla Defense News przed konferencją Air Force Association, Air Force and Cyber. "Jesteśmy gotowi, aby rozpocząć budowę samolotu nowej generacji w sposób, jaki nigdy wcześniej nie miał miejsca" - dodał Roper.

Projekt jest wyjątkowo tajemniczy. Praktycznie każdy szczegół dotyczący samolotu pozostanie jeszcze na długo tajemnicą. Program Next Generation Air Dominance ma łączyć nowe rodzaje systemów walki powietrznej. W tym obejmować myśliwce, drony i inne urządzenia zdolne do walki w kosmosie, a także cyberprzestrzeni. 

Will Roper odmówił udzielenia większej ilości informacji. Nie wiadomo, ile powstało prototypów nowej maszyny, ani którzy producenci są odpowiedzialni za jego opracowanie. Nie znamy także zastosowania nowej generacji samolotu. Według wczesnych spekulacji maszyna z pewnością będzie posiadała zdolność do ukrywania się przed radarami, osiągać prędkość naddźwiękową, a także umożliwiać lot z pilotem lub bez niego. 

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (347)