Tajemnicza tablica Stephena Hawkinga. Jej zagadka wkrótce może zostać rozwikłana
Tablica pełna notatek, bazgrołów, zakodowanych wiadomości oraz niedokończonych równań po raz pierwszy została pokazana publicznie w Muzeum Nauki w Londynie. Instytucja liczy, że odwiedzający ją fizycy i matematycy będą w stanie rozszyfrować przynajmniej część z kryjących się na niej tajemnic.
13.02.2022 | aktual.: 14.02.2022 10:33
Jak donosi serwis Live Science, tablica pochodzi z 1980 roku i jest własnością Stephena Hawkinga, wybitnego brytyjskiego fizyka i matematyka, który w trakcie swojej kariery naukowej badał m.in. czarne dziury i grawitację kwantową. Hawking chorujący na stwardnienie zanikowe boczne przez znaczną część życia poruszał się na wózku inwalidzkim i korzystał z syntezatora mowy, co nie przeszkadzało mu w aktywnym życiu i prowadzeniu badań naukowych.
Tajemnicza tablica Hawkinga
Tajemnicze zapisy zaczęły się pojawiać na tablicy po tym, jak Hawking dołączył do grupy znajomych fizyków podczas konferencji "Superspace and Supergravity" na Uniwersytecie Cambridge. Naukowcy próbowali stworzyć kosmologiczną "teorię wszystkiego", czyli "zestaw równań, który łączyłby zasady ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej", a tablica służyła do zapisywania pojawiających się pomysłów, rysunków czy żartów na temat samych uczestników konferencji. Po zakończeniu spotkania Hawking kazał oprawić tablicę i powiesił ją w swoim biurze.
Tablica przetrwała w niezmienionej formie do dzisiaj i właśnie trafiła do Muzeum Nauki w Londynie w ramach wystawy "Stephen Hawking at Work", przygotowanej z okazji 80. urodzin fizyka, które obchodziłby w tym roku (naukowiec zmarł 14 marca 2018 roku). Instytucja liczy, że fizycy i matematycy z całego świata pomogą w zrozumieniu, co oznacza "symetria otępienia", kim jest narysowany na środku kudłaty Marsjanin i co znajduje się w puszcze z napisem "Supergrawitacja Exxona".
Wystawa ruszyła 10 lutego. W Muzeum Nauki w Londynie będzie można ją oglądać do 12 czerwca. Następnie trafi do innych muzeów znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii. Oprócz wspomnianej tajemniczej tablicy będzie można oglądać również inne przedmioty pochodzące z biura Hawking, w tym jego wózek inwalidzki, kopię pracy doktorskiej z fizyki czy okulary wyposażone w specjalny czujnik, który umożliwiał sterowanie oprogramowaniem głosowym.