Niesamowite odkrycie. Zobaczyli światło zza czarnej dziury. To potwierdza teorię Einsteina

Niesamowite odkrycie. Zobaczyli światło zza czarnej dziury. To potwierdza teorię Einsteina

Niesamowite odkrycie. Zobaczyli światło zza czarnej dziury. To potwierdza teorię Einsteina
Źródło zdjęć: © Getty Images | Photo12
Adam Gaafar
30.07.2021 10:34

Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali rozbłyski światła z drugiej strony czarnej dziury. To tzw. świetlne echo, które potwierdzają jedną z najsłynniejszych teorii Alberta Einsteina.

Obserwacja jest o tyle interesująca, że z pozoru zdaje się przeczyć samemu opisowi czarnej dziury, z której nic – łącznie ze światłem – nie może się wydostać. Astrofizycy z Uniwersytetu Stanforda zdołali zaobserwować jednak świetlne echo podczas badania promieniowania rentgenowskiego, emitowanego przez supermasywną czarną dziurę, oddaloną od Ziemi o 800 mln lat świetlnych. Obiekt, o którym mowa, ma średnicę 30 mln km i masę 10 mln mas Słońca.

Obserwacja potwierdza teorię Einsteina

Co istotne, odbicie światła z drugiej strony czarnej dziury zostało przewidziane przez naukowców już pół wieku temu. Istnienie tego zjawiska wynika także z ogólnej teorii względności, sformułowanej w 1915 roku przez Alberta Einsteina. Do tej pory nie udało się go jednak zaobserwować.

Naukowcy zauważyli, że oprócz oczekiwanych błysków promieniowania rentgenowskiego, pojawiają się też mniejsze rozbłyski w innych kolorach. – Wyglądały, jakby odbijały się z drugiej strony czarnej dziury – powiedział Dan Wilkins, astrofizyk z Uniwersytetu Stanforda.

Zjawisko należy tłumaczyć tym, że czarna dziura zagina czasoprzestrzeń, co pozwala zobaczyć część Wszechświata znajdująca się za tym obiektem. – Żadne światło, które wpada do tej czarnej dziury, nie wychodzi z niej, więc nie powinniśmy być w stanie zobaczyć niczego, co znajduje się za nią. Powodem, dla którego to widzimy jest fakt, że czarna dziura zakrzywia przestrzeń, zaginając światło i skręcając wokół siebie pola magnetyczne – mówi Wilkins.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)