Tajemnicza struktura w pobliżu Stonehenge. Ma ok. 4500 lat
Archeolodzy z University of Bradford poinformowali o odkryciu niezwykłej struktury z okresu neolitu w pobliżu Stonehenge. Badacze podejrzewają, że mogła wskazywać ludziom drogę do miejsc świętych.
W Durrington Walls niedaleko Stonehenge naukowcy znaleźli liczne szyby sprzed 4500 lat. Nowo odkrytą strukturę tworzy 20 oddzielnych dołów, które stanowią ponad 2 km pierścień. W jego centrum znajduje się Durrington Walls i Woodhenge.
Durrington Walls to neolityczna osada usytuowana ok. 3 km od Stonehenge i również można w niej znaleźć kamienny krąg. Z kolei Woodhenge to krąg składający się z kamieni i drewna znajdujący się w obrębie Stonehenge World Heritage Site.
Archeolodzy z University of Bradford uważają, że doły mają ok. 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Ich zdaniem mogą wyznaczać granicę i stanowić rodzaj drogowskazu, prowadzący do miejsc kultu religijnego. Potwierdzeniem tej hipotezy może być grobla Larkhill, znajdująca się na granicy pierścienia i stanowiąca coś na kształt bramy.
Naukowcy sądzą, że w sumie wykopanych zostało 30 dołów, jednak nie wszystkie udało się odnaleźć. Z niektórych z nich wydobyto fragmenty kości i krzemionki, co świadczy o świadomej aktywności ludzi na tym terenie.
Dzięki nowej technologii skanowania radarowego i magnetometrii udało się wykluczyć hipotezę, że doły stanowiły naturalne wgłębienie terenu. Szczegółowe badania potwierdziły też nieprzypadkowe ułożenie dołów.
- Obszar wokół Stonehenge to jeden z najlepiej archeologicznie zbadanych obszarów na świecie. Niezwykłe jest to, że nowoczesne technologie pozwalają na dokonywanie kolejnych odkryć tak wielkich prehistorycznych struktur - wyjaśnił profesor Vince Gaffney, główny autor opracowania. Badania zostały przeprowadzone w ramach Stonehenge Hidden Landscape.