Tajemnicza misja armii USA i NASA. Wahadłowiec X‑37B wyniesiony na orbitę [Zobacz wideo]
Tajemnicza misja Sił Kosmicznych USA oraz NASA rozpoczęta. Bezzałogowy wahadłowiec X-37B został wyniesiony na orbitę, gdzie przeprowadzi serię eksperymentów i przetestuje technologie dla amerykańskiego wojska. Rakieta Atlas V wyniosła samolot za drugim podejściem.
18.05.2020 12:08
Rakieta Atlas V wyniosła na okołoziemską orbitę wahadłowiec X-37B należący do amerykańskiej armii. Start szóstej misji autonomicznego samolotu pierwotnie planowany był na sobotę 16 maja, jednak z uwagi na niekorzystną pogodę został przesunięty o jeden dzień. Rakieta wystartowała 17 maja o 15:14 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. 20 minut po starcie Atlas V umieścił wahadłowiec na docelowej orbicie.
Program samolotów bezzałogowych X-37B jest prowadzony wspólnie przez NASA i Siły Powietrzne USA. Amerykańska armia dysponuje dwoma maszynami tego typu. Każda z nich ma długość 8,8 metra oraz rozpiętość skrzydeł 4,6 metra. Klasyczne wahadłowce mają ok. 37 metrów długości i 24 metry rozpiętości skrzydeł. Pierwsza misja samolotu odbyła się w kwietniu 2010 roku. Wahadłowiec przebywał w przestrzeni kosmicznej przez 224 dni. Kolejne misje były już dłuższe - ostatnia trwała od 7 września 2017 roku do 27 października 2019 roku.
Wszystkie dotychczasowe misje owiane były wielką tajemnicą. Tym razem ma być podobnie, chociaż wojsko Stanów Zjednoczonych zdecydowało się ujawnić trochę więcej szczegółów. - W ramach misji OTV-6 ma zostać przeprowadzonych więcej badań, niż dotychczas. Wśród nich znajdą się także dwa eksperymenty NASA - mówi sekretarz US Air Force, Barbara Barrett. Poniżej możecie zobaczyć zapis z niedzielnego wydarzenia.
Szósta misja X-37B
Pierwszy eksperyment NASA będzie dotyczył zachowania się różnych materiałów w przestrzeni kosmicznej, drugi zbada z kolei wpływ promieniowania kosmicznego na nasiona. Poinformowano także, że na zlecenie Laboratorium Marynarki Wojennej USA zostanie zbadana technologia zamiany energii słonecznej na energię mikrofalową i jej transfer na Ziemię.
Wiadomo także, że w ramach misji OTV-6 zostanie wypuszczony niewielki satelita FalconSaT-8 Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Na razie nie poinformowano, jak długo potrwa cała misja.
Następny start rakiety Atlas V planowany jest na lipiec 2020 roku. Wtedy w kierunku Marsa wyniesiony zostanie kolejny łazik NASA Perseverance.