NASA wybrała nazwę dla helikoptera. "Ingenuity" poleci w tym roku na Marsa

NASA wybrała nazwę dla helikoptera. "Ingenuity" poleci w tym roku na Marsa

NASA wybrała nazwę dla helikoptera. "Ingenuity" poleci w tym roku na Marsa
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
30.04.2020 17:43, aktualizacja: 01.05.2020 22:01

Ingenuity, czyli pomysłowość - taką nazwę otrzymuje nowego rodzaju sonda NASA, będąca helikopterem. Nowe imię projektu zostało nadane przez Vaneezę Rupani, uczennicę jednej z średnich szkół w stanie Alabama.

Ingenuity (ang. pomysłowość), nazwa wymyślona przez Vaneezę Rupani wygrała w konkursie NASA. To imię będzie nosić ważący 1,8 kg śmigłowiec, napędzany energią słoneczną. O nadaniu oficjalnej nazwy dla helikoptera poinformowano w komunikacie prasowym w środę, 29 kwietnia.

Vaneeza Rupani jest uczennicą Tuscaloosa County High School w Northport. Była jedną z 28 000 osób, zgłaszających się go konkursu "Name the Rover" NASA, dla uczniów K-12 w całych Stanach Zjednoczonych.

"Pomysłowość i błyskotliwość ludzi, którzy ciężko pracują, aby sprostać wyzwaniom podróży międzyplanetarnych, pozwalają nam doświadczyć cudów eksploracji kosmosu" - napisała w swoim eseju Rupani. "Pomysłowość pozwala ludziom dokonywać niesamowitych rzeczy i pozwala nam poszerzać nasze horyzonty do krawędzi wszechświata".

Ingenuity, helikopter NASA w tym roku poleci na Marsa

"Pomysłowość" zakończyła już testy w komorze symulacyjnej NASA w Południowej Kalifornii. Sonda jest elementem programu Mars 2020, realizowanego przez NASA Mars Exploration Program. Według projektu, NASA wyśle na Marsa łazik Perseverance, do którego właśnie zostanie przyłączona sonda Ingenuity.

Start planuje się na 17 lipca, a lądowanie w kraterze Jezero na Marsie ma odbyć się w dniu 18 lutego 2021 r. Po przylocie na Czerwoną Planetę śmigłowiec pozostanie pod osłoną chroniącą go przed gruzem, aż do momentu, w którym będzie gotowy do użycia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)