Tajemnicza ciemna plama na Marsie. Naukowcy nie mają pewności, czym jest

Tajemnicza ciemna plama na Marsie. Naukowcy nie mają pewności, czym jest23.02.2020 14:00
Tajemnicza ciemna plama na Marsie. Naukowcy nie mają pewności, czym jest
Źródło zdjęć: © NASA / JPL / UArizona

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter należąca do NASA zaobserwowała na powierzchni Czerwonej Planety zjawisko trudne do wyjaśnienia. Kamera HiRISEMRO wykonała 24 zdjęcie przedstawiające coś w rodzaju ciemnej dziury na tle lądu.

Dziwny obszar na zdjęciu z MRO zauważył zespół z Uniwersytetu Arizony, analizujący dane z HiRISE. Aby zrozumieć na co właściwie patrzą, dokonali serii ulepszeń jakości zdjęcia, aby rozjaśnić ciemny obiekt. Okazało się, że zgodnie z domysłami, jest to rów w powierzchni Marsa. I to całkiem spory, bo mierzy od 100 do 180 metrów szerokości.

Naukowcy podejrzewają, że na Marsie mogą znajdować się wulkaniczne jaskinie, podobne do tych na Ziemi. Ich istnienie mogłoby pomóc w budowie schronienia dla przyszłych potencjalnych kolonistów Czerwonej Planety. Jednym z zadań sondy MRO jest poszukiwanie takich obiektów.

Kamera HiRISE jest zaprogramowana tak, aby odpowiednio reagować na zaobserwowanie takich obiektów. Gdy w obrębie jej obiektywu pojawiła się ciemna plama, obróciła się prawie o 30 stopni, aby lepiej ją uchwycić. W ten sposób naukowcy byli w stanie mniej więcej stwierdzić, jaka jest struktura ściany szczeliny.

290133926159477509
Źródło zdjęć: © NASA / JPL / UArizona

Ciemna plama na Marsie - naukowcy nie mają pewności, czy to jaskinia

W tym przypadku nie ma jednak pewności, czy mowa o jaskini, czy może jest to tylko zapadlina. Po krótkiej analizie naukowcy sądzą, że dziura może nie być głęboka, a jej dno wypełnia skała osadowa podobna do ziemskiego piasku. Póki co nie wiadomo, co kryje się w tej niespotykanej przepaści.

"Nie widzimy żadnych tuneli w widocznych ścianach dołu, ale mogą się tam znajdować" - pisze Ross Beyer z Uniwersytetu Arizony. I niestety póki co nie mamy możliwości tego sprawdzić. Ciemna plama na zdjęciu Marsa pozostanie tajemnicą Czerwonej Planety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)