Tajemnica "pająków" na Marsie rozwiązana. Wyjaśnienie jest zaskakująco proste

Tajemnica "pająków" na Marsie rozwiązana. Wyjaśnienie jest zaskakująco proste

Tajemnicze formacje na Marsie
Tajemnicze formacje na Marsie
Źródło zdjęć: © NASA / JPL-Caltech / Univ. of Arizona
Karolina Modzelewska
06.04.2021 20:46

Od ponad 20 lat naukowcy szukali wyjaśnienia zagadki tajemniczych "pająków" na Czerwonej Planecie, czyli dziwnych wzorów, które pojawiały się na jej powierzchni. Okazało się, że nie są niczym przerażającym i nie mają związku z żadnymi pozaziemskimi istotami.

Po raz pierwszy naukowcy zauważyli tajemnicze, "pająkowate" wzory na zdjęciach satelitarnych południowego bieguna Czerwonej Planety. Nietypowe kształty wzbudziły ich zainteresowanie i zdziwienie, dlatego postanowili poznać przyczynę ich powstawania. Przez wiele lat odpowiedź na pytanie – skąd się one biorą? – była jednak nieuchwytna.

"Pająki" na Marsie

Wątpliwości co do "pająków" rozwiewają najnowsze badania, które ukazały się niedawno na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports". Zgodnie z ich treścią tajemnicze wzory to tzw. suchy lód. Pęknięcia mają nawet do 1 kilometra szerokości i nie można ich porównać do żadnych anomalii geologicznych występujących na Ziemi.

Naukowcy rozwiązali zagadkę dzięki eksperymentom w laboratorium, gdzie skorzystali z maszyny zdolnej do symulowania warunków panujących w marsjańskiej atmosferze. Dowiedli, że w momencie zetknięcia się lodu z cieplejszym osadem na powierzchni Marsa jego część natychmiast zamienia się w gaz. Jest to proces nazywany sublimacją, którego efektem są właśnie pęknięcia na powierzchni planety przypominające "pająki".

- Eksperymenty pokazują bezpośrednio, że pajęcze wzory, które obserwujemy na Marsie z orbity, mogą być wyrzeźbione przez bezpośrednią konwersję suchego lodu ze stanu stałego w gazowy – powiedziała Lauren McKeown z Open University w Anglii.

Badania potwierdzają wcześniejsze hipotezy dotyczące "pająków", które wskazywały, że w atmosferze Marsa, gdzie ponad 95 proc. stanowi dwutlenek węgla, może dochodzić do sublimacji lodu natychmiast po zetknięciu się z ziarnami osadu Czerwonej Planety. Gaz uwalniający się przez skorupę planety tworzy pajęcze pęknięcia, a im drobniejsze ziarna tym "pająki" są bardziej rozgałęzione.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)