Mars. Lądownik InSight NASA zarejestrował kolejne trzęsienia ziemi

Jak informuje NASA, lądownik InSight wykrył dwa marsjańskie trzęsienia ziemi w marcu. Doszło do nich w regionie znanym jako Cerberus Fossae, który uznaje się za jedno z najbardziej aktywnych geologicznie miejsc na Czerwonej Planecie.

Mars. Lądownik InSight NASA zarejestrował kolejne trzęsienia ziemi
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Do trzęsień doszło w pobliżu marsjańskiego równika 7 i 18 marca. Ich magnituda wyniosła odpowiednio 3,1 oraz 3,3 stopni w skali Richtera. W 2019 roku eksperci zarejestrowali podobne zdarzenia w tym samym regionie.

Trzęsienia ziemi na Marsie

Cerberus Fossae jest obszarem pokrytym serią prawie równoległych szczelin, które powstały w wyniku rozerwania skorupy planety przez liczne zdarzenia wulkaniczne. Jak zaznacza portal ScienceAlert.com, to właśnie wulkanizm odpowiada za powstawanie trzęsień na Marsie, a region Cerberus Fossae jest znany ze swojej niestabilności geologicznej i dużej aktywności sejsmicznej.

Trzęsienia pojawiają się na Marsie regularnie, ale dopiero niedawno naukowcy zyskali szansę na ich dokładniejsze zbadanie. Było to możliwe, gdy InSight w 2019 roku uruchomił eksperyment sejsmiczny dla struktury wewnętrznej (SEIS). W taki sposób eksperci zyskali pierwsze nagranie jednego z nich, a w ciągu dwóch lat swojej pracy InSight zgromadził dowody potwierdzające wystąpienie aż 500 trzęsień na Marsie.

Większość z trzęsień zarejestrowanych na Czerwonej Planecie miała niewielką siłę. Naukowcy zauważyli jednak, że te pojawiające się w regionie Cerberus Fossae są znacznie wyraźniejsze i silniejsze. Eksperci mają nadzieję, że przedłużona o kolejne dwa lata misja InSight pozwoli stworzyć szczegółowy zapis aktywności sejsmicznej Marsa i jeszcze lepiej zrozumieć, co dzieje się na powierzchni planety.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)