Szlaki, które mają ponad 2000 lat. Naukowcy stworzyli dla nich "nowe Mapy Google'a"

Szlaki, które mają ponad 2000 lat. Naukowcy stworzyli dla nich "nowe Mapy Google'a"

Szlaki, które mają ponad 2000 lat. Naukowcy stworzyli dla nich "nowe Mapy Google'a"
Źródło zdjęć: © http://orbis.stanford.edu/
Arkadiusz Stando
11.07.2019 11:28, aktualizacja: 11.07.2019 13:41

Nie zawsze podróże były tak proste, jak dziś. Starożytni Rzymianie byli doskonałym przykładem tego, jak zaplanować każdą podróż. Teraz możesz sprawdzić, jak decydowali o doborze trasy. Oto "Google Maps dla Rzymian".

Dzięki Mapom Google'a dziś podróżowanie jest absurdalnie proste. Z ich pomocą nawet w nieznanym miejscu odnajdziemy wszystko bez problemu. W rozwoju technologicznym niewiele może nas już zaskoczyć - życie staje się coraz łatwiejsze. Wręcz do poziomu przesady. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego i lubisz odchodzić od schematu to koniecznie sprawdź interaktywną mapę szlaków Starożytnych Rzymian. Jest ich więcej, niż może się wydawać. I podróżowanie z ich pomocą zdecydowanie będzie odbiegać od tego, jak dziś korzystamy z Google Maps.

Taką ciekawostkę stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. ORBIS, to coś w rodzaju Google Maps, ale działa na podstawie szlaków starożytnego Imperium Rzymskiego. Możemy na niej sprawdzić, jak niegdyś wyglądały podróże, w zależności od różnych warunków i potrzeb.

Oprócz wyboru lokalizacji, z jakich chcemy się poruszać (a jest ich sporo), możemy dobrać także interesujące nas warunki. Wśród nich są na przykład pory roku, a w każdej z nich droga może okazać się inna. Rzymianie doskonale wiedzieli, który szlak wybrać, jeśli zależało im na czasie. Inną trasę obierali, gdy szukali oszczędności.

Drogi rzymskie - ponad 70 tysięcy kilometrów "starożytnych autostrad"

Rzymianie zasłynęli w historii pod wieloma względami. Oprócz elementów architektury, wykorzystywanych nawet w dzisiejszych budowlach, skonstruowali także ogromną sieć kamiennych dróg, które nadal świetnie się mają. Łącznie, na całym terenie Imperium Rzymskiego, powstało 70 tysięcy kilometrów szlaków.

Ale po co dzisiaj nam mapa Rzymskich Szlaków? Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli ją nie tylko jako ciekawostkę. Przede wszystkim, chcieli udowodnić, że 2000 lat temu korzystano ze znacznie efektywniejszych i oszczędniejszych szlaków. Rzymianie wybierali te trasy, które były szybsze, łatwiejsze do przebycia a także ograniczały koszty transportu do minimum.

Jak wyglądała trasa z Koryntu (Grecja) do Londynu?

Trasa z Grecji do dzisiejszej Wielkiej Brytanii to doskonały przykład szlaku rzymskiego. Na mapie ORBIS nie zapomniano o ważnym elemencie - ukształtowaniu terenu. Rzymianie doskonale wiedzieli, że przez lasy, czy góry ciężko się podróżuje i szybciej będzie je omijać.

Już na terenie Grecji widać, że lepiej popłynąć statkiem na około, niż pchać się przez góry. Następnie do Sycylii, wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch, a potem do dzisiejszej Francji, "kawałek" pieszo i znowu statkiem. Drogi morskie były jednymi z najpopularniejszych sposobów poruszania się rzymskich legionistów, kupców czy tragarzy.

Z mapy można skorzystać pod tym linkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)