Sprawdź, gdzie był twój dom nawet 750 mln lat temu. Mapa 3D pokazuje jak zmieniał się świat

Sprawdź, gdzie był twój dom nawet 750 mln lat temu. Mapa 3D pokazuje jak zmieniał się świat
Źródło zdjęć: © http://dinosaurpictures.org/ancient-earth#600
Arkadiusz Stando

03.11.2019 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawialiście się może, gdzie kiedyś znajdowało się miejsce w którym dziś jest wasz dom? 750 mln, 600 mln lat temu, za czasów dinozaurów, czy po ich wyginięciu? A może jak wyglądał świat, kiedy pojawiały się pierwsze istoty człekokształtne? Dzięki tej mapce 3D możecie to sprawdzić.

Kiedy nie było jeszcze człowieka, a po Ziemi chodziły dinozaury, kontynenty wyglądały zupełnie inaczej. Dzięki niesamowitej mapie 3D możemy teraz sprawdzić, jak wyglądała Ziemia na przełomie ostatnich 700 mln lat. Niesamowite, jak przemieszczały się tereny, w których znajduje się dzisiaj nasz kraj. Twórcą mapy jest Ian Webster, który prowadzi ogromną stronę będącą bazą danych dinozaurów.

Mapę zobaczycie pod tym adresem.

Wiedzieliście, że 600 milionów lat temu prawie cały teren naszego państwa znajdował się pod wodą? Zmieniło się to dopiero 170 mln lat później. To chwilę przed momentem w historii Ziemi, kiedy miały zacząć pojawiać się pierwsze zwierzęta lądowe. Być może wychodziły z wody właśnie na naszych terenach. Niewykluczone.

Mapa historii Ziemi - jest świetnie dopracowana

Twórca mapy zadbał o jej przejrzystość. Nałożył na każdy z okresów mapę aktualnych granic państw, dzięki czemu łatwo można znaleźć tereny każdego państwa i konkretne lokalizacje. Mapę można przewijać za pomocą kursora, dodawać i usuwać chmury czy włączyć funkcję obrotu Ziemi.

Oprócz tego, mapa posiada kilka innych funkcji. Na przykład w lewym dolnym rogu wyświetla nam krótką informację o konkretnym okresie, który aktualnie oglądamy. Wśród nich na przykład pojawienie się pierwszych zwierząt lądowych, raf koralowych czy nawet pierwszej trawy. Mapa może nie jest perfekcyjna i nie posiada wszystkich lokalizacji (jeszcze), ale i tak jest niesamowitą ciekawostką i warto się jej przypatrzeć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (284)