Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy za zakażaniem ochotników. Napisali list

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy za zakażaniem ochotników. Napisali list
Źródło zdjęć: © YouTube

17.07.2020 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na rynku. Zdaniem naukowców, tylko celowe zakażanie ochotników może potwierdzić skuteczność leku. List otwarty w tej sprawie podpisało m.in. 15 noblistów.

Szczepionka na koronawirusa to zdaniem wielu ekspertów jedyna słuszna droga w kierunku zahamowania pandemii. Obecnie na całym świecie prowadzone są badania na ponad 100 lekach przeciwko COVID-19. Spośród nich 23 preparaty są już w fazie badań klinicznych. Jak informuje BBC News, wielu naukowców jest zdania, że tylko celowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ochotników uczestniczących w testach klinicznych może potwierdzić skuteczność ewentualnej szczepionki.

Zdaniem naukowców, którzy napisali w tej sprawie list do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA, w eksperymencie powinni wziąć udział jedni młodzi i zdrowi ochotnicy. Uczeni przekonują, że zagrożenie zdrowia dla uczestników badań klinicznych byłoby niewielkie, a korzyści społeczne, wręcz przeciwnie - ogromne.

Obecnie skuteczność testowanych preparatów oceniana jest na podstawie wywoływanej odpowiedzi immunologicznej oraz poziomu przeciwciał u badanych.

List podpisało m.in. 15 noblistów

List przekazany do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA podpisało m.in 15 noblistów. Wśród nich znalazł się prof. Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim. To tam prowadzone są zaawansowane badania nad jedną ze szczepionek na koronawirusa.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia prof. Francis Collins poinformował, że w sprawie nadal prowadzone są dyskusje i nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Od początku wybuchu epidemii chorobę COVID-19 potwierdzono już u ponad 13,8 mln osób. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło już ponad 590 tysięcy zarażonych.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)