Świat zyskał nowy ocean. Eksperci podjęli decyzję

W Światowy Dzień Oceanów, kartografowie z National Geographic stwierdzili, że wody okalające Antarktydę zasługują na oficjalne miano oceanu. Tym samym Ocean Południowy dołączył do elitarnego grona największych zbiorników wodnych na świecie.

Naukowcy zdecydowali, że wody wokół Antarktydy zasługują na miano oceanu
Naukowcy zdecydowali, że wody wokół Antarktydy zasługują na miano oceanu
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

National Geographic zajmuje się tworzeniem map od 1915 roku. Do tej pory związani z nim kartografowie wyróżniali cztery oceany: Indyjski, Arktyczny, Spokojny oraz Atlantycki. 8 czerwca dołączył do nich Południowy.

Świat zyskał nowy ocean

Wody w pobliżu Antarktydy nie przypominają żadnych innych zbiorników na świecie. Akwen otoczony jest szybko płynącym prądem, znanym jako Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy, który przemieszcza się z zachodu na wschód wokół kontynentu. Najprawdopodobniej powstał on ok. 34 mln lat temu, kiedy Antarktyda oddzieliła się od Ameryki Południowej. Dodatkowo wody Oceanu Południowego są mniej słone i chłodniejsze, co pozwala na utrzymanie niskiej temperatury Antarktydy oraz odprowadzanie cieplejszych wód.

- Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie – zaznacza Alex Tait, geograf z National Geographic Society.

Eksperci zastanawiali się, czy wody wokół Antarktydy mają wystarczająco dużo unikalnych cech, aby otrzymać własną, oficjalną nazwę. Problem istniał od lat, a naukowcy, dziennikarze i inni coraz częściej używali określenia Ocean Południowy. Ostatecznie uznano, że akwen zasługuje na takie miano. Decyzja była zgodna z inicjatywą National Geographic Society, której celem jest ochrona oceanów na świecie, a zwłaszcza wód w miejscach, które wymagają szczególnej troski i zainteresowania.

ZOBACZ TEŻ: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (130)