Świat był na krawędzi zagłady? Ekspert: Rosjanie udaremnili groźne plany
Armia Czerwona udaremniła plany Japo ńczyków, zmierzające do stworzenia idealnej broni biologicznej – twierdzi rosyjski emerytowany pułkownik Michaił Supotnicki, mikrobiolog wojskowy i ekspert naukowy w resorcie obrony. W jego ocenie było to możliwe dzięki szybkiemu pokonaniu Armii Kwantuńskiej w sierpniu 1945 r.
Supotnicki wyraził taką opinię na międzynarodowym forum dotyczącym procesu w Chabarowsku, na którym sądzono po wojnie japońskich medyków podejrzewanych o przeprowadzanie eksperymentów na jeńcach i cywilach. Lekarze ci pracowali w okrytej złą sławą Jednostce 731 – tajnym ośrodku wojskowym, w których opracowywano metody użycia groźnych patogenów w działaniach wojennych. Niedawno FSB ujawniła dokumenty, z których ma wynikać, że Tokio planowało przeprowadzić atak biologiczny na ZSRR.
Rosyjski ekspert: Japończycy chcieli wywołać epidemię
Supotnicki zwrócił uwagę, że w latach 1930-1945 Japończycy prowadzili głównie badania nad dżumą. Mieli nadzieję stworzyć łańcuch rozprzestrzeniania się epidemii dżumy. (…) Śmiertelność w przypadku dżumy płucnej wynosi sto procent (według różnych opracowań: ok. 90-95 proc. - red.) – mówi ekspert, cytowany przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti.
Dodał, że pod koniec II wojny światowej Japonia opracowała broń zawierającą bakterie dżumy, która eksplodowała na odpowiedniej wysokości, w zależności od terenu, aby zmaksymalizować zasięg skażenia. Supotnicki miał na myśli tzw. bombę porcelanową stworzoną przez szefa Jednostki 731, mikrobiologa Shiro Ishii’ ego. Wewnątrz bomby znajdowały się pchły, które miały rozprzestrzeniać dżumę po okolicy.
Sowieci powstrzymali Japończyków?
Zdaniem rosyjskiego eksperta Japończycy "nie sfinalizowali tego tematu dzięki działaniom wojsk sowieckich", które w sierpniu 1945 r. szybko pokonały Armię Kwantuńską. Należy jednak zauważyć, że prowadzono testy bomby porcelanowej, która była zrzucana nad chińskimi wioskami.
Twierdzenie, jakoby Armia Czerwona powstrzymała Japończyków przed użyciem broni biologicznej na dużą skalę, pojawiło się na łamach RIA Novosti pod koniec sierpnia. Związek Radziecki uratował świat przed kolejną wojną – tym razem biologiczną. 20 sierpnia 1945 r. zakończyła się strategiczna ofensywna Armii Czerwonej w Mandżurii. W regionie tym skoncentrowano główne japońskie ośrodki rozwoju broni bakteriologicznej. (…) Wojska radzieckie uratowały w ten sposób świat przed nową katastrofą – można było wówczas przeczytać w komunikacie agencji.