Płonie Biebrzański Park Narodowy. Walka z ogniem wciąż trwa

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Walka z ogniem wciąż trwa
Źródło zdjęć: © Facebook | Biebrzański Park Narodowy
Karolina Modzelewska

23.04.2020 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym rozpoczął się w niedzielę wieczorem. Ogień strawił blisko 6 tys. hektarów bagien, łąk i lasów. Strażacy wciąż walczą o opanowanie sytuacji, która pozostaje trudna. Tegoroczna susza oraz niższy poziom wód nie ułatwiają tego zadania.

Akcja gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym jest koordynowana przez Państwową Straż Pożarną, która nadzoruje działania pozostałych służb. Ze względu na obecną pandemię i wprowadzone środki bezpieczeństwa w walce z ogniem nie mogą uczestniczyć wolontariusze.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Według najnowszych informacji z godz. 7.30 (23.04.2020 r.) służby kontrolowały pożar w nocy, a zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP sprawdzał zagrożone tereny.

"Ta noc była dla nas dobra, bo wiatr za mocno ognia nie rozdmuchiwał. Jednak dziś od rana nowe zastępy straży znów ruszą do akcji. Przeprawiać się będą przez rzekę promem we Wroceniu. Z drugiej strony bagien, na Grzędach będziemy gasić z przetłaczaniem wody, jak wczoraj. Trzecie zarzewie i działania będą podejmowane w okolicach Brzezin Kapickich" – można przeczytać w oficjalnym komunikacie Biebrzańskiego Parku Narodowego na portalu Facebook.

Zwierzęta z Biebrzańskiego Parku Narodowego

Biebrzański Park Narodowy informował o dużym zainteresowaniu chęcią pomocy zwierzętom, które ucierpiały w pożarze. Na szczęście ich sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak mogłoby się wydawać. Na wspomnianym profilu zamieszczono informację: "do tej pory służby biorące udział w gaszeniu pożarów nie zauważyły rannych zwierząt. Zdarzały się jedynie przypadki zwęglonych szczątków zwierząt. Zauważono, że wypalone miejsca przyciągają bociany białe, które szukają tu martwych małych zwierząt".

Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego proszą o wsparcie i przekazanie środków finansowych, które zostaną przekazane na zakup sprzętu do gaszenia pożaru m.in.: tłumic do ręcznego gaszenia, małych motopomp (które można przenosić w niedostępny teren) oraz paliwa na dojazdy.

Środki można wpłacać na konto w Banku BGK:
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
tytuł przelewu: "darowizna pożar 2020"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)