Superksiężyc 2020 już za kilka dni. Kiedy oglądać i czemu warto?
Nadchodzi marcowy Superksieżyc i zapowiada się, że będzie to najjaśniejsza pełnia w tym roku. Zobaczcie od kiedy można będzie obserwować ostatnią zimową pełnię 2020 roku.
Księżyc Robaków (ang. Worm Moon) - czyli marcowa pełnia Księżyca - będzie w tym roku wyjątkowa, ponieważ zapowiada się, że będzie to najjaśniejsze tego typu zjawisko w 2020. Oznacza to również, że Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, a jego tarcza będzie bardzo wyraźnie widoczna na niebie.
Ostatnia zimowa pełnia osiągnie szczyt w poniedziałek wieczorem, 9 marca. Księżyc będzie jednak doskonale widoczny od niedzieli do wtorkowej nocy. Dobra wiadomość jest dodatkowo taka, że pogoda w tym czasie powinna sprzyjać obserwacjom nocnego nieba.
Według NASA rodzime plemiona w północnych i wschodnich Stanach Zjednoczonych nazwały marcową pełnię Księżyca "robakowatą", ze względu na budzenie się dżdżownic po zimie. O tej porze roku gleba mięknie na tyle, że że zaczynają się one pojawiać. To oznacza, że i ptaki stają się bardziej aktywne, bo łatwiej jest o pożywienie. Marcowa pełnia Księżyca jest więc zapowiedzią nadchodzącej wiosny.
Z kolei Superksiężyc możemy obserwować kiedy nasz naturalny satelita, będąc w pełni, znajduje się najbliżej Ziemi. Poza marcowym Superksiężycem w tym roku zobaczymy również super-pełnię 8 kwietnia oraz 7 maja. Możecie również zobaczyć, jak wyglądał Superksiężyc kilka lat temu.
W tym roku będziemy mogli również oglądać 4 zaćmienia Księżyca. Pierwsze z nich mamy już za sobą - łączyło się ze styczniową pełnią. Kolejne czekają nas 5 czerwca, 5 lipca oraz 30 listopada.