Sukces polskiego naukowca. Dr Przemysław Mróz z nagrodą Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Sukces polskiego naukowca. Dr Przemysław Mróz z nagrodą Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Sukces polskiego naukowca. Dr Przemysław Mróz z nagrodą Międzynarodowej Unii Astronomicznej
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Warszawski
12.06.2020 12:50

Dr Przemysław Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego znalazł się wśród laureatów nagród Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) dzięki swojej pracy doktorskiej w dziedzinie astronomii. To pierwszy Polak w historii z tym prestiżowym wyróżnieniem.

Nagrody IAU PhD Prize to wyróżnienia za najwybitniejsze prace doktorskie w dziedzinie astronomii na świecie. Naukowiec z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, dr Przemysław Mróz jest pierwszym Polakiem w historii, który znalazł się wśród laureatów tego prestiżowego konkursu.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna doceniła jego pracę doktorską pod tytułem "Astrophysical applications of gravitational microlensing in the Milky Way", napisaną pod kierunkiem profesora Andrzeja Udalskiego i obronioną we wrześniu 2019 roku.

- Praca doktorska dr. Mroza opisuje wyniki badań dwóch pionierskich projektów naukowych: pomiarów częstości występowania i własności planet swobodnych krążących w naszej Galaktyce oraz badania rozmieszczenia gwiazd i obiektów ciemnych w Drodze Mlecznej metodą wyznaczania głębokości optycznej i częstości tzw. zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Badania opierały się na wieloletnich obserwacjach centralnych części Drogi Mlecznej prowadzonych w ramach przeglądu nieba OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) - czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszy Polak w historii

Młody naukowiec pokazał m.in., że planety swobodne o masach zbliżonych do masy Jowisza występują znacznie rzadziej niż wcześniej szacowano. Po raz pierwszy odkrył kilka zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanych prawdopodobnie przez planety swobodne o masach zbliżonych do masy Ziemi, których istnienie było przewidywane przez teorie formowania się układów planetarnych - czytamy w komunikacie UW.

Publikacje Mroza znalazły się w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. Nature). Jak dotąd, były już cytowane ponad 150 razy.

Dr Przemysław Mróz przebywa obecnie na stażu podoktorskim w California Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. To nie pierwsza nagroda, którą otrzymał w trakcie swojej imponującej kariery.

Naukowiec ma na swoim koncie m.in. Nagrodę Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz stypendium z wyróżnieniem programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna powstała w 1919 roku. W jej skład wchodzi ponad 80 krajów oraz ponad 13 tys. indywidualnych członków, którzy są profesjonalnymi astronomami.

Oficjalne wręczenie nagrody nastąpi w przyszłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Busan w Korei Południowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)