Su‑57 ponownie nad Ukrainą. Putin wysłał "najlepszy samolot na świecie"

Samolot Su-57
Samolot Su-57
Źródło zdjęć: © Lic. CC BY-SA 4.0, Vladislav06112019, Wikimedia Commons
Karolina Modzelewska

06.11.2023 09:56, aktual.: 06.11.2023 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Ukrainie, nad obwodem ługańskim, ma pojawiać się rosyjski myśliwiec piątej generacji Su-57. Jak donosi Defence Blog, niewykluczone, że maszyna brała udział w niedawnych atakach rakietowych na ukraińskie pozycje na linii frontu. W 2019 r. Władimir Putin przedstawiał Su-57 jako "najlepszy samolot na świecie". Przypominamy jego możliwości.

Serwis Defence Blog, powołując się na doniesienia publikowane na kanale eRADAR w serwisie społecznościowym Telegramie, mającym bliskie powiązania z ukraińską armią, informuje o obecności Su-57 nad obwodem ługańskim. Jak zaznacza, "rosyjskie lotnictwo wojskowe jest w coraz większym stopniu wykorzystywane do przeprowadzania ataków rakietowych i bombowych na ukraińskie pozycje wojskowe". Stwarza to coraz większe wyzwania dla ukraińskiej armii, która wciąż oczekuje na dostawy myśliwców F-16 od swoich sojuszników.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, kiedy Su-57 miały pojawić się nad Ukrainą. Jak informowaliśmy, maszyny tego typu wykonały loty bojowe na początku rosyjskiej inwazji, 8 kwietnia 2022 r., podczas których wykorzystano radzieckie pociski klasy powietrze-ziemia Ch-59. Serwis Defence24 podkreślał wtedy, że było to drugie w historii wykorzystanie tego typu maszyn w czasie operacji bojowej. Pierwsze miało miejsce w 2018 r. podczas nalotów na Syryjską Republikę Arabską.

Su-57 - rosyjski myśliwiec piątej generacji

Su-57, a dokładniej Suchoj Su-57 to maszyna stworzona z myślą o zastąpieniu floty starzejących się myśliwców MiG-29 i Su-27. Zachodni eksperci wskazują, że rosyjski myśliwiec piątej generacji powstał jako odpowiedź na amerykański program Advanced Tactical Fighter (ATF) oraz amerykański myśliwiec przewagi powietrznej F-22 Raptor. Prace nad Su-57 ruszyły w 2001 r., ale jego prototyp po raz pierwszy oblatano dopiero w styczniu 2010 r. Rosja wstępnie planowała, że maszyna wejdzie do służby w latach 2017-2018, ale produkcja na pełną skalę ruszyła dopiero w 2019 r. W tym też roku prezydent Rosji, Władimir Putin podczas spotkania ze zwycięzcami konkursu "Rosyjscy Liderzy" zachwalał możliwości maszyny i przekonywał, że jest to najlepszy samolot wojskowy na świecie, na co zwróciła wówczas uwagę Rzeczpospolita.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Myśliwiec Su-57 to maszyna wyposażona w technologię stealth. Oznacza to, że zastosowano w nim rozwiązania, mające na celu utrudnienie jego wykrycia za pomocą dostępnych środków obserwacji. Serwis Airforce Technology wymienia, że ma w tym pomóc m.in. konstrukcja myśliwca i wykorzystane do jego budowy materiały kompozytowe takie jak polimery, włókno szklane i aluminiowe wypełniacze o strukturze plastra miodu. Wpływają one na redukcję echa radarowego, emisji podczerwieni i hałasu Su-57.

Rosyjski myśliwiec piątej generacji ma długość ponad 20 m, wysokość 4,6 m, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi około 14 m. Zamontowano w nim dwa silniki turbowentylatorowe Saturn AŁ-41F. Su-57 może poruszać się z maksymalną prędkością 2,0 Ma (ponad 2450 km/h), a jego prędkość przelotowa to 1,3 Ma (blisko 1600 km/h). W jego podstawowym uzbrojeniu znajduje się 1 × 30 mm działko 9A-4071K. Myśliwiec ma też 6 wewnętrznych i 6 zewnętrznych węzłów uzbrojenia dla pocisków rakietowych.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także