Strony internetowe mogą skłonić do jedzenia owoców i warzyw

Strony internetowe mogą skłonić do jedzenia owoców i warzyw
08.01.2010 13:50
Strony internetowe mogą skłonić do jedzenia owoców i warzyw
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dobrze zaprojektowana strona internetowa może sprawić, że zaczniemy częściej sięgać po owoce i warzywa. Przekonali się o tym uczestnicy badań przeprowadzonych w USA. O ich rezultatach informuje "American Journal of Public Health"

W ramach programu Making Effective Nutrition Choices eksperci stworzyli stronę oferującą informacje na temat korzyści płynących z jedzenia pięciu porcji warzyw i owoców dziennie oraz sposobów włączenia ich do codziennego jadłospisu. Na stronie zalogowało się 250. osób w wieku 21-65 lat. Wystarczyły trzy miesiące, by odsetek osób jadających przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie wzrósł z 20 proc. do 70 proc.

288766639108012179
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

_ "Zaskakujące, że w tak krótkim czasie nastąpił tak duży wzrost liczby osób korzystających z naszych wskazówek, a także, że wyniki te utrzymywały się przez kolejne dziewięć miesięcy obserwacji. Najczęściej jesteśmy zadowoleni, jeśli badani zaczną dziennie jadać chociażby pół porcji warzyw i owoców więcej. W przypadku tego programu jedzą średnio przynajmniej dwie porcje więcej" _ - mówi dr Christine Cole Johnson, koordynatorka projektu.

Badacze stworzyli dla porównania dwie strony. Jedna z nich zawierała ankietę, na podstawie której użytkownik otrzymywał spersonalizowane informacje i wskazówki, druga natomiast zawierała jedynie ogólnie sformułowane zalecenia. Choć obie wersje przyczyniły się do zwiększenia dziennego spożycia warzyw i owoców, pierwsza z nich okazała się bardziej efektywna (spożycie zwiększyło się o 2,7 porcji w porównaniu z 2,3. porcji).

Ze wskazówek najchętniej korzystały wykształcone kobiety powyżej 50. roku życia, podczas gdy znacznie mniejsze zainteresowanie zaobserwowano wśród osób młodszych.

Mimo wysiłków organizatorów licznych kampanii zachęcających do konsumpcji większej ilości warzyw i owoców, mniej niż 25 proc. Amerykanów uwzględnia te zalecenia w codziennej diecie. Dr Johnson ma nadzieję, że odpowiednio opracowane strony internetowe przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych społeczeństwa na znacznie większą skalę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)