Starożytny obiekt może być najstarszą drewnianą konstrukcją na świecie
Na pierwszy rzut oka znaleziony przedmiot nie wyglądał imponująco. Był brudny i trochę się rozpadał. Dopiero jego dokładniejsza analiza ujawniła, że drewno dębowe, z którego został stworzony, ścięto około 7 275 lat temu.
03.02.2020 14:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Znaleziony obiekt swoim wyglądem przypomina drewnianą skrzynię. Pomimo widocznego upływu czasu, jest zachowany na tyle dobrze, że badacze mogli ustalić jego wiek. Według nich powstał około 7 275 lat temu.
Zastosowanie techniki datowania słojów, która jest jedną z dokładniejszych, pozwoliło stwierdzić, że obiekt może być najstarszą, drewnianą konstrukcją na świecie. Naukowcy wykorzystali też technikę datowania radiowęglowego.
- Według naszych ustaleń, opartych w szczególności o dane dendrochronologiczne, możemy powiedzieć, że pnie drzew użytych do konstrukcji skrzyni zostały ścięte w latach 5255 i 5256 pn.e. – powiedział archeolog Jaroslav Peška z Centrum Archeologicznego Ołomuniec w Czechach.
Odkrycie podczas prac budowlanych
Obiekt został znaleziony w pobliżu miasta Ostrov w Czechach w 2018 roku. Natrafiono na niego w trakcie budowy autostrady D35. Składał się z czterech grubszych bali rozmieszczonych w rogach i połączonych płaskimi deskami. Najprawdopodobniej był konstrukcją chroniącą studnię.
Archeolodzy zaznaczają, że stan w jakim zachowało się drewno był naprawdę dobry. Widać było na nim ślady wykorzystania kamiennych narzędzi, przy pomocy których kształtowano każdy element.
- Nosi ślady technik budowlanych stosowanych w epoce brązu i żelaza, a nawet w epoce rzymskiej. Nie mieliśmy pojęcia, że pierwsi rolnicy, którzy mieli tylko narzędzia wykonane z kamienia, kości, rogów lub drewna, byli w stanie obrabiać powierzchnię ściętych drzew z taką precyzją – zauważył Peška.
Wiekowe odkrycie
Przeprowadzone analizy wykazały, że drewno do stworzenia płaskich desek po bokach skrzyni, ścięto około 7 275 lat temu. To wtedy najprawdopodobniej powstała cała studnia. Ale dwie z wykorzystanych belek są starsze. Jedna z nich powstała z drzew ściętych około 7 278 lub 7 279 lat temu, a druga była 9 lat starsza.
Zdaniem badaczy belki były wcześniej wykorzystane w innej budowli, a dopiero później użyte do budowy studni.
Skrzynia nie została oficjalnie uznana za najstarszą drewnianą konstrukcję. W Europie znanych jest 40 studni z podobnego okresu. Niektóre uznawane są nawet za starsze. Datuje się, że obiekt z Sajószentpter na Węgrzech powstał między 5400 a 5200 rokiem p.n.e., a z Tiszakürt, również na Węgrzech między 5600 a 5400 rokiem p.n.e. Badacze zaznaczają jednak, że żaden z nich nie był datowany przy wykorzystaniu dendrochronologii. Zatem wyniki są mniej wiarygodne.