Starożytny obiekt może być najstarszą drewnianą konstrukcją na świecie

Starożytny obiekt może być najstarszą drewnianą konstrukcją na świecie

Starożytny obiekt może być najstarszą drewnianą konstrukcją na świecie
Źródło zdjęć: © Getty Images | China Photos / Stringer
Karolina Modzelewska
03.02.2020 14:47

Na pierwszy rzut oka znaleziony przedmiot nie wyglądał imponująco. Był brudny i trochę się rozpadał. Dopiero jego dokładniejsza analiza ujawniła, że drewno dębowe, z którego został stworzony, ścięto około 7 275 lat temu.

Znaleziony obiekt swoim wyglądem przypomina drewnianą skrzynię. Pomimo widocznego upływu czasu, jest zachowany na tyle dobrze, że badacze mogli ustalić jego wiek. Według nich powstał około 7 275 lat temu.

Zastosowanie techniki datowania słojów, która jest jedną z dokładniejszych, pozwoliło stwierdzić, że obiekt może być najstarszą, drewnianą konstrukcją na świecie. Naukowcy wykorzystali też technikę datowania radiowęglowego.

- Według naszych ustaleń, opartych w szczególności o dane dendrochronologiczne, możemy powiedzieć, że pnie drzew użytych do konstrukcji skrzyni zostały ścięte w latach 5255 i 5256 pn.e. – powiedział archeolog Jaroslav Peška z Centrum Archeologicznego Ołomuniec w Czechach.

Odkrycie podczas prac budowlanych

Obiekt został znaleziony w pobliżu miasta Ostrov w Czechach w 2018 roku. Natrafiono na niego w trakcie budowy autostrady D35. Składał się z czterech grubszych bali rozmieszczonych w rogach i połączonych płaskimi deskami. Najprawdopodobniej był konstrukcją chroniącą studnię.

Archeolodzy zaznaczają, że stan w jakim zachowało się drewno był naprawdę dobry. Widać było na nim ślady wykorzystania kamiennych narzędzi, przy pomocy których kształtowano każdy element.

- Nosi ślady technik budowlanych stosowanych w epoce brązu i żelaza, a nawet w epoce rzymskiej. Nie mieliśmy pojęcia, że pierwsi rolnicy, którzy mieli tylko narzędzia wykonane z kamienia, kości, rogów lub drewna, byli w stanie obrabiać powierzchnię ściętych drzew z taką precyzją – zauważył Peška.

Wiekowe odkrycie

Przeprowadzone analizy wykazały, że drewno do stworzenia płaskich desek po bokach skrzyni, ścięto około 7 275 lat temu. To wtedy najprawdopodobniej powstała cała studnia. Ale dwie z wykorzystanych belek są starsze. Jedna z nich powstała z drzew ściętych około 7 278 lub 7 279 lat temu, a druga była 9 lat starsza.

Zdaniem badaczy belki były wcześniej wykorzystane w innej budowli, a dopiero później użyte do budowy studni.

Skrzynia nie została oficjalnie uznana za najstarszą drewnianą konstrukcję. W Europie znanych jest 40 studni z podobnego okresu. Niektóre uznawane są nawet za starsze. Datuje się, że obiekt z Sajószentpter na Węgrzech powstał między 5400 a 5200 rokiem p.n.e., a z Tiszakürt, również na Węgrzech między 5600 a 5400 rokiem p.n.e. Badacze zaznaczają jednak, że żaden z nich nie był datowany przy wykorzystaniu dendrochronologii. Zatem wyniki są mniej wiarygodne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)