Trwa ładowanie...
ycipk-2t758s

Amazonia: Odkryto największe drzewo. Jego wysokość wprawia w zdumienie

Lasy Amazonii są wartościowym źródłem różnych odkryć. Ostatnio naukowcy natknęli się na drzewo, które zaskakuje swoimi rozmiarami. Pochłania tyle dwutlenku węgla, co hektar drzew o standardowej wielkości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najwyższe drzewo Amazonii.
Najwyższe drzewo Amazonii. (Shutterstock.com, Fot: Dr Morley Read)
ycipk-2t758s

Czasami największe cuda natury pozostają niezauważone przez wiele lat. Tak miało miejsce i w tym przypadku. Zespół badaczy pod przewodnictwem Erica Gorgensa i Diego Armando da Silvy odkrył najwyższe drzewo Amazonii w trakcie ostatnich badań.

Ponadprzeciętna wielkość

Wysokość drzewa to aż 88 metrów. Naukowcy uważają, że przewyższa poprzednich rekordzistów o blisko 30 metrów. Podkreślają jednak, że w północno-wschodniej Amazonii, która stanowi prawie 90% istniejących lasów tropikalnych, takich gigantów może być znacznie więcej.

ycipk-2t758s

Odkrycie jest o tyle interesujące, że jedno takie drzewo jest w stanie pochłonąć taką samą ilość CO2, co hektar drzew o przeciętnej wielkości. Las deszczowy stworzony z gigantycznych roślin może więc przetwarzać więcej dwutlenku węgla niż początkowo sądzono.

Podobne drzewa znajdują się w całej Amazonii. Już w latach 2016-2018 brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych koordynował projekt, w ramach którego przeskanował 850 losowo wybranych połaci lasów deszczowych o przeciętnej długości 12 km i szerokości 300 metrów.

W siedmiu z nich odnaleziono drzewa o wysokości większej niż 80 metrów. Najwięcej z nich znajdowało się w okolicach rzeki Jari, północnego dopływu Amazonki. Uzyskane wyniki były tak zaskakujące dla naukowców, że postanowili zorganizować wyprawę badawczą i zweryfikować na własne oczy, czy drzewa faktycznie są tak ogromne.

ycipk-2t758s

Niebezpieczna ekspedycja naukowa

W trakcie wyprawy naukowcy korzystali ze wsparcia miejscowej ludności. Było to konieczne, ponieważ większość drogi pokonywana była łodzią, a na tarasie znajdował się niebezpieczny wodospad Itacará, liczne bystrza czy skały.

Wysiłki włożone w ekspedycję naukową przyniosły spodziewane rezultaty. Naukowcy odnaleźli około 15 ogromnych drzew, z których pobrano próbki. Wykonano również dokładne pomiary. Wszystkie drzewa osiągnęły wysokość ponad 70 metrów, a niektóre z nich były wyższe niż 80 metrów.

ycipk-2t758s

Odnalezione giganty należały do jednego gatunku - Angelim vermelho (Dinizia excelsa). Wcześniej sądzono, że drzewa z tej grupy rosną tylko do 60 metrów. Nowe badania zmieniają jednak spojrzenie na Angelim vermelho.

Naukowcy próbują wyjaśnić, dlaczego drzewa osiągają tak dużą wysokość. Wśród ich teorii znajdują się te, które wskazują na znaczną odległość od obszarów miejskich i przemysłowych oraz na mniejszy poziom zanieczyszczenia.

Źródło: Newsweek

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2t758s

ycipk-2t758s
ycipk-2t758s