Starlinki nad Polską. W niedzielę zobaczymy kosmiczny pociąg
Niedziela to kolejny dzień, w którym nad Polską widoczne będą satelity Starlink. 22 października 2023 r. nad naszym krajem widoczny będzie kosmiczny pociąg związany z misją oznaczoną G7-5.
22.10.2023 | aktual.: 22.10.2023 09:41
W sobotę 21 października 2023 r. należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w kosmos 21 satelitów Starlink. Będą one widoczne na niebie m.in. w niedzielę 22 października 2023 r. Kosmiczny pociąg będzie dobrze widzialny z każdego miejsca w naszym kraju, o ile dopisze pogoda i chmury nie pokrzyżują planów obserwatorów.
Satelitów Starlink należy wypatrywać o godzinie 19:15. Jak podaje redakcja serwisu Nocne Niebo, po tym, co widać było w sobotę, należy spodziewać się długiego i jasnego przelotu. Satelity pojawią się na zachodniej lub południowo-zachodniej stronie nieba, zależnie od miejsca obserwacji. Będą kierować się na wschód.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas przelotu kosmicznego pociągu będzie zależał od miejsca obserwacji. W lepszej sytuacji są mieszkańcy zachodniej części Polski - im dalej na zachód, tym przelot będzie dłuższy. Szacuje się, że satelity powinny być widoczne przez ok. cztery minuty.
Satelity w trakcie przelotu mogą być już nieco mocniej odseparowane od siebie, ale nadal będą ustawione w szyku, niczym pociąg, w zauważalnych, ale niewielkich odstępach.
Ile jest satelitów Starlink na orbicie?
Według danych, które przekazuje serwis satellitemap.space, do tej pory na orbitę wystrzelono 5191 satelitów Starlink. 4274 satelity pozostają aktywne do tej pory. Projekt Starlink, realizowany przez firmę SpaceX, należącą do Elona Muska, ma na celu zapewnienie dostępu do internetu satelitarnego z dowolnego miejsca na Ziemi.
Realizację konkurencyjnego przedsięwzięcia rozpoczęła w tym roku firma Amazon. Według założeń Amazona na orbitę ma trafić ok. 3,2 tys. satelitów w ramach projektu Kuiper. Elon Musk ma natomiast pozwolenie na umieszczenie na orbicie 7,5 tys. satelitów nowej generacji.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski