Starlinki nad Polską. Szykuje się długi przelot

Starlinki znowu pojawią się nad Polską. W piątek 27 października możemy liczyć na długi przelot "kosmicznego pociągu" Elona Muska. Pomimo że satelity będą od siebie mocno odseparowane, wciąż będą dobrze widoczne. Podpowiadamy, o której godzinie i gdzie należy ich wypatrywać.

Starlinki znów nad Polską
Starlinki znów nad Polską
Źródło zdjęć: © Nocne Niebo, Space X
Karolina Modzelewska

27.10.2023 | aktual.: 27.10.2023 17:59

W ostatnich dniach nie brakuje okazji do podziwiania przelotów satelitów Starlink nad Polską. Ma to związek z kolejną misją wyniesienia urządzeń opracowanych przez SpaceX na niską orbitę okołoziemską. Kosmiczna firma Elona Muska regularnie wysyła urządzenia, które zasilają konstelację satelitów Starlink. Docelowo ma ona liczyć ok. 12 tys. urządzeń. Obecnie, według danych prezentowanych przez serwis satellitemap.space na orbicie znajduje się ponad 5 tys. satelitów Starlink, ale nie wszystkie urządzenia pozostają aktywne. Elon Musk planuje, że konstelacja Starlinków w przyszłości zapewni szybki i niezawodny internet w dowolnym miejscu na świecie.

Starlinki nad Polską

Serwis Nocne Niebo informuje, że w piątek 27 października "kosmiczny pociąg" pojawi się nad naszym krajem o godzinie 19:44. Satelity będą od siebie mocno odseparowane, a ich przelot potrwa aż 7 minut. Podpowiada również, że należy ich wypatrywać na zachodnim niebie, i przypomina, że miejsce pojawienia się satelitów na niebie jest uzależnione od miejsca obserwacji. Warto również pamiętać, że na widoczność Starlinków wpływ mają również panujące warunki atmosferyczne.

Zanim Starlinki pojawią się nad naszymi głowami, będziemy mieli okazję do podziwiania BlueWalker 3. Nocne Niebo informuje, że satelita będzie widoczny "na zachodnim, południowo-zachodnim niebie o godzinie 19:21". Jego przelot potrwa pięć minut. Jak już informowaliśmy, naukowcy z Międzynarodowej Unii Astronomicznej uważają, że satelita BlueWalker 3 to jeden z najjaśniejszych obiektów widocznych na nocnym niebie. Razem ze swoją potężną anteną ma powierzchnię 64,3 m2, a jego jasność jest porównywana do Procjona i Achernarema (są to odpowiednią ósma i dziewiąta co do jasności gwiazda nocnego nieba).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dokładny czas przelotów satelitów Starlink, a także satelity BlueWalker 3 można sprawdzić przy pomocy dostępnych aplikacji, takich jak np. Heavens-Above, CelesTrak, czy Stellarium.

Karolina Modzelewska, dziennika Wirtualna Polska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)