Starlink nie dla Strefy Gazy? Z Izraela padły zdecydowane słowa

Strefa Gazy
Strefa Gazy
Źródło zdjęć: © PAP | MOHAMMED SABER
oprac. KMO

29.10.2023 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Izraelski minister komunikacji, Szlomo Karhi, wyraził swoje zdecydowane stanowisko na temat planów wykorzystania systemów Starlink w Strefie Gazy. W swoim wpisie na platformie X, znanym wcześniej jako Twitter, podkreślił, że Izrael zastosuje wszelkie dostępne środki, aby zapobiec wykorzystaniu tych systemów w tym regionie.

Karhi wyraził swoje obawy, że systemy Starlink mogą zostać wykorzystane przez Hamas do celów terrorystycznych. "Sięgniemy po wszelkie (możliwe) środki, by z tym walczyć" - napisał minister. Zasugerował również, że Elon Musk, miliarder i twórca systemu Starlink, mógłby związać przekazanie tych systemów z uwolnieniem izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. "Być może Musk byłby skłonny uzależnić przekazanie tych systemów od wypuszczenia naszych porwanych dzieci, synów, córek i seniorów. Wszystkich!" - dodał Karhi, przypominając o około 230 zakładnikach przetrzymywanych przez Hamas.

Starlink może pojawić się nad Strefą Gazy

Informacje o planach zaopatrzenia w systemy Starlink "uznanych na arenie międzynarodowej organizacji pomocowych w Gazie" przekazał sam Elon Musk. Miliarder zareagował na oświadczenie członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Alexandrii Ocasio-Cortez, która stwierdziła, że odcięcie środków komunikacji w Gazie jest "niedopuszczalne". Musk zapewnił, że jego satelitarny system komunikacji Starlink "będzie wspierać łączność z uznanymi na arenie międzynarodowej organizacjami pomocowymi w Gazie".

Organizacje międzynarodowe zgłaszają problemy z komunikacją ze swoimi zespołami w Strefie Gazy, po tym jak usługi telefoniczne i internetowe zostały odcięte podczas intensywnego izraelskiego bombardowania, które miało na celu wsparcie rozwijającej się operacji naziemnej. System Starlink, obsługiwany przez firmę SpaceX, należącą do Muska, został wcześniej rozmieszczony na Ukrainie, tuż po ataku Rosji na ten kraj w lutym 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacja w Strefie Gazy jest skomplikowana. 7 października palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła atak, który skutkował największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, kiedy to Izrael toczył wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W trakcie trwającego już 22 dni konfliktu zginęło około 1,4 tys. obywateli Izraela i 7,7 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Starlink, czyli telekomunikacyjny system satelitarny od Elona Muska ma zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. Pierwsze satelity zostały wyniesione na niską orbitę okołoziemską przez rakietę Falcon 9 w 2019 roku. Od tego czasu, wiele się zmieniło, a SpaceX regularnie wysyła kolejne urządzenia w kosmos. Obecnie na orbicie znajduje się ok. 5 tys. Starlinków. Docelowo konstelacja ma liczyć nawet 12 tys. satelitów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)